news-details
Makale

Romatoid artrit : Komplikasyonlar

Romatoid artrit, özellikle iyi kontrol edilmediğinde, sizi başka durumlar geliştirme riskine sokabilir.

Genel Bakış

Belirtileri

Nedenleri

Risk Faktörleri

Teşhis

Tedavi

Birlikte Yaşamak

Komplikasyonlar

Bu koşulların bazıları aşağıda açıklanmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu  , romatoid artritli kişilerde yaygın bir durumdur.

Bu, eldeki hissi ve hareketi kontrol eden (median sinir) ve aşağıdaki gibi semptomlara neden olabilen sinirin sıkıştırılmasının sonucudur:

   - ağrıyan

   - uyuşma

   - baş parmağınızda, parmaklarınızda ve elinizin bir kısmında karıncalanma

Karpal tünel sendromu belirtileri bazen el bileği veya kortikosteroid enjeksiyonları ile kontrol edilebilir, ancak ciddi vakalarda median sinir üzerindeki basıncı serbest bırakmak için ameliyat gerekebilir.

Karpal tünel sendromunun tedavisi hakkında bilgi edinin .

Yaygın inflamasyon

Romatoid artrit, vücudunuzun diğer bölgelerinde iltihabın gelişmesine neden olabilen inflamatuar bir durumdur:

   - Akciğerler - akciğerlerin veya akciğer zarının iltihaplanması, göğüs ağrısı , kalıcı bir öksürük ve nefes darlığına neden olabilecek plörezi veya pulmoner fibrozise yol açabilir .

   - Kalp - kalbin etrafındaki dokunun iltihaplanması göğüs ağrısına neden olan perikarditise yol açabilir.

   - Gözler - göz iltihabı, sklerite veya Sjögren sendromuna yol açabilir. Sklerit göz kızarıklığına ve ağrısına neden olabilirken, Sjögren sendromu kuru gözlere neden olabilir .

   - Kan damarları - vaskülit olarak bilinir  - bu, kan damarı duvarlarının kalınlaşmasına, zayıflamasına, daralmasına ve yaralanmasına neden olabilir. Ciddi durumlarda, vücudunuzun organlarına ve dokularına kan akışını etkileyebilir ve hayatı tehdit edici olabilir.

Bununla birlikte, erken tedavi sayesinde, vücudun diğer kısımlarını etkileyen romatoid artrit kaynaklı iltihaplanma daha az yaygın hale gelmektedir. 

Eklem hasarı

Eğer romatoid artrit erken tedavi edilmezse veya iyi kontrol edilmezse, eklemlerinizdeki iltihap önemli ve kalıcı hasara yol açabilir.

Eklemleri etkileyebilecek problemler:

    - yakındaki kemik ve kıkırdak hasarları (eklem yüzeyini kaplayan sert, esnek bir doku)

    - yakındaki tendonların zarar görmesi (kemiğe kas bağlayan esnek doku), kırılmalarına neden olabilir (yırtılma)

    - eklem deformiteleri

Bu sorunların bazen etkilenen eklemlerde fonksiyon kaybını önlemek için cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekir.

Kalp-damar hastalığı

Eğer romatoid artritiniz varsa, kardiyovasküler hastalık (KVH) gelişme riskiniz toplumdaki nüfusa göre daha yüksektir.

KVH, kalbi veya kan damarlarını etkileyen koşulları tanımlayan genel bir terimdir ve kalp krizi ve felç gibi hayati tehlike içeren sorunları içerir .

Romatoid artritli kişilerin neden bu problemler açısından daha fazla risk altında oldukları tam olarak belli değil. Artritinizin iyi kontrol edilmesini sağlayarak ve KVH'ye katkıda bulunan diğer faktörlerin etkisini azaltarak riskinizi azaltabilirsiniz, örneğin:

   - sigarayı bırakmak

   - sağlıklı yemek

   - düzenli egzersiz

Servikal myelopati

Bir süre romatoid artrit geçirdiyseniz, servikal myelopati geliştirme riski artar ve uyuduğunuz herhangi bir ameliyattan önce boynunuzun özel bir değerlendirmesine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu durum, omuriliğe baskı yapan omurganın üstündeki eklemlerin yerinden çıkmasından kaynaklanır. Nispeten nadir olmasına rağmen, hareketliliğinizi büyük ölçüde etkileyebilecek ve derhal ameliyatla tedavi edilmezse kalıcı omurilik hasarına yol açabilecek ciddi bir durumdur.

Kaynak : NHS

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.