news-details
Makale

Romatoid Artrit gelişimi için risk faktörleri üzerine son araştırmalar

Bilinen yaşam tarzı risk faktörleri, romatoid artrit riskini azaltmak için değiştirilebilir mi?

Genel Bakış

Belirtileri

Nedenleri

Risk Faktörleri

Teşhis

Tedavi

Birlikte Yaşamak

Komplikasyonlar

Alıntı: NRAS dergisi, İlkbahar 2012 

Enflamatuar artrit ve RA riskini azaltmak için kontrol edilebilecek olası risk faktörleri için 1948 ile 2011 yılının başında yayınlanan kanıtlara bakmak için büyük bir literatür taraması yapılmıştır. 

Toplanan bilgilerden, sigara içiminin RA gelişmesi için önemli bir risk faktörü olduğu doğrulanmıştır, bu özellikle anti-CCP olan kişiler için güçlüdür. Risk aynı zamanda sigara içme düzeyi ile de ilgilidir ve erkeklerde kadınlardan daha belirgindir. Bununla birlikte, çalışma, artan RA riski ortadan kalkmadan önce, 20 yıl boyunca sigarayı bırakmanın gerekli olduğunu göstermektedir.
 
Diyet faktörleri incelendi ancak sadece zayıf bir ilişki vardı. Bazı çalışmalar diyetteki antioksidanların koruyucu olduğunu göstermektedir. [İnsan diyetindeki başlıca antioksidan kaynakları değişkendir ve tahıllar, meyveler, sebzeler, çikolata, yağlar ve çay, kahve, şarap ve meyve suları gibi içecekler içerir.] Yüksek kahve tüketimi, RA tüketme riskini artırabilir (özellikle Sigara içenlerde). Obezite olanlar için ancak seronegatif olan grupta yüksek risk vardır.
 
Gebeliğin, RA'nın aktivitesini azalttığı bilinmektedir ancak çalışmalar, RA riski ile hamilelik veya eşlik ilişkisini gösterememiştir. Emzirme, RA geliştirme riskini azaltabilir. Doğum kontrol hapının bazı çalışmalarda koruyucu bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir, örneğin Norfolk'taki NOAR çalışması, ancak diğer çalışmalar bunu bulamadı.
 
RA için ortak risk faktörleri hakkında bilgi sahibi olmak için daha fazla araştırma kanıtı gereklidir. Bu, RA'nın önlenmesini amaçlayan sağlık stratejilerini desteklemek için paha biçilmez olacaktır. RA'nın önlenmesi, birçok kanser ve kalp ve felç hastalığının önlenmesi için sistemler şimdi iyi bir şekilde oluşturuldukça, nihai amaç olmalıdır. 
 


Akciğer disfonksiyonu, sigara kullanımı, sosyo-ekonomik durum ve romatoid artrit gelişme riski

Alıntı: NRAS dergisi, Kış 2011
 
İsveç'teki Lund Üniversitesi, Malmö'de yapılan bu geniş çaplı çalışma, RA'nın önlenmesi ve tedavisi için, özellikle de akciğer fonksiyonunun, sigara içmenin ve sosyo-ekonomik durumun etkisi için çevresel açıdan önemli olan çevresel risk faktörlerini ele aldı.
 
Çalışma, 1974 ve 1992 yılları arasında Malmö Koruyucu Hekimlik Programına (MPMP) dahil olan 22,444 erkek ve 10,902 kadından toplanan verilere bakıldı. RA'yı geliştiren kişiler MPMP veritabanını ulusal ve yerel RA kayıtlarına bağlayarak tanımlandılar. 290 yeni başlangıçlı RA vakası tespit edildi (151 erkek / 139 kadın; tanıdaki ortalama yaş 60). Akciğer fonksiyon bozukluğunun RA'yı öngörmediği, ancak sigara içmenin ve düşük sosyo-ekonomik durumun RA için bağımsız risk faktörleri olduğu sonucuna varmışlardır. RA duyarlılığı için sigara içmenin diğer etkileri önemli olabilir. 
 


Romatoid artritin potansiyel bir nedeni hakkında umut verici araştırmalar

Alıntı: NRAS dergisi, Sonbahar 2011
 
Vücudun kendi bağışıklık sisteminin romatoid artrit gibi oto-bağışıklık koşullarında neden sağlıklı dokulara saldırmaya başladığı hakkında çok az şey bilinmektedir. Bununla birlikte, Imperial College'da Kennedy Romatoloji Enstitüsü'nde yapılan son araştırmalar, bazılarında RA'nın nedenine dair bir ipucu sunabilir. Periodontitin ana nedenlerinden biri olarak bilinen bakteriyel bir molekülün (dişleri çevreleyen ve dişleri destekleyen dokunun iltihaplandığı bir durumdur) bazı RA vakalarında da neden olabileceği düşünülmektedir. Bu durumda, bu, bir gün bu molekülü inhibe edecek ilaç kullanımıyla bu vakaları tedavi edip önleyebileceğimize dair umut veriyor. 

Alkol alımı, romatoid artrit gelişme olasılığını etkileyebilir mi?

Alıntı: NRAS dergisi, Sonbahar 2011
 
Birçok romatoid artrit hastası, bazı ilaçlar sırasında alkol tüketimini sınırlamaları gerektiğinin farkında olacaktır. Örneğin metotreksatta, hastaların kadınlar için 2-3 ünite ve erkekler için 3-4 ünite alkol tüketimi için maksimum günlük sınırlar içinde iyi kalmaları ve özellikle bunu bir oturuşta aşmamaları gerektiği düşünülmektedir (örn. 1 haftada en fazla tüketilecek miktarı bir günde bitirmemek).
 
Bununla birlikte, son zamanlarda yapılan araştırmalar, alkolün, birinin iltihaplı poliartrit geliştirip geliştirmemesi üzerinde etkili olabileceğini göstermiştir (yani, romatoid artrit gibi çoklu eklemleri etkileyen durumlar). Romatoid artritin kesin nedenleri bilinmemekle birlikte, sigara içen kişilerin romatoid artrit geliştirmeleri daha muhtemel olduğu çok iyi bilinmektedir.
 
Dr Lahiri, EPIC-Norfolk çalışmasından ve Norfolk Arthritis Register'dan (NOAR) yıllık EULAR konferansında bulgular sundu. Bu çalışmanın sonuçlarını analiz etmedeki zorluklardan biri, 'ağır' içenler olarak kabul edilen kişilerin sigara içen olma ihtimalinin daha yüksek olmasıydı. Bununla birlikte, buna uyum sağlasa bile, alkol alımını azaltarak, tüketilen her gün için poliartrit geliştirme riskinde % 16'lık bir azalmanın olabileceği, daha az tüketilen alkolün ağır alkol tüketimini güçlü bir risk haline getirebileceği hissedildi.
 


Romatoid artrit gelişimine bağlı seks hormonu

Alıntı: NRAS dergisi, Bahar 2009
 
Hindistan'daki araştırmacılar, seks hormonlarının romatoid artritin (RA) gelişiminde rol oynadığını gösteren farelerdeki çalışma bulgularını yayınladılar. 

Araştırmacılar, kadınların östrojen ve testosteron gibi seks hormonlarının önemli olabileceğini, ancak rollerinin iyi anlaşılmadığını belirterek, erkeklerde RA geliştirmenin daha muhtemel olduğunu bildiklerini belirtti. Dolayısıyla bu alanda daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.
 
Raporlarında araştırmacılar östrojenin, tümör-nekroz faktörü (TNF) seviyelerini baskılayarak inflamasyonu azaltabileceğini öne sürdüler. 
 


Uyku kaybı romatoid artrit riskini arttırır mı?

Alıntı: NRAS dergisi, İlkbahar 2009
 
ABD'de yapılan yeni araştırmalar, uyku kaybının romatoid artrit riskini artırabileceğini öne sürdü (RA). Bunun nedeni, uyku eksikliğinin, dokuya zarar veren iltihaplanma üreten temel hücresel yola neden olabileceği ve bu nedenle de RA gibi hastalık riskini artıracağı olabilir. Bu alanda çok daha fazla iş yapılması gerekiyor. 

Kaynak : NRAS

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.