news-details
Makale

Romatoid artrit : Belirtileri

Romatoid artritin başlıca belirtileri eklem ağrısı, şişme ve sertliktir. Ayrıca vücudun diğer bölgelerinde daha genel semptomlara ve iltihaplanmalara neden olabilir.

Genel Bakış

Belirtileri

Nedenleri

Risk Faktörleri

Teşhis

Tedavi

Birlikte Yaşamak

Komplikasyonlar

Romatoid artrit semptomları genellikle birkaç hafta içinde yavaş yavaş gelişir, ancak bazı vakalar birkaç gün içinde hızlı bir şekilde ilerleyebilir.

Belirtiler kişiden kişiye değişir. Gelip gidebilirler ve zamanla değişebilirler. Durumunuz kötüleştiğinde ve semptomlarınız daha şiddetlendiğinde bazen işaret fişekleri ile karşılaşabilirsiniz.

Eklemleri etkileyen belirtiler

Romatoid artrit, temel olarak eklemleri etkiler. Vücuttaki herhangi bir eklemde sorunlara neden olabilir, ancak el ve ayaklardaki küçük eklemler genellikle ilk etkilenenlerdir.

Romatoid artrit tipik olarak eklemleri simetrik olarak etkiler (aynı anda ve aynı derecede vücudun her iki tarafı), ancak bu her zaman böyle değildir.

Eklemleri etkileyen ana semptomlar aşağıda belirtilmiştir.

Ağrı

Eklem ağrısı , romatoid artrit ile bağlantılı genellikle zonklama ve ağrılı bir ağrıdır. Sabahları ve etkinlik dışı kalma süresinden sonra genellikle daha kötüdür.

Sertlik

Romatoid artritten etkilenen eklemler sertleşebilir. Örneğin, elleriniz etkilenirse, parmaklarınızı tam olarak bükemeyebilir veya bir yumruk oluşturamayabilirsiniz.

Eklem ağrısı gibi, sertlik sabah veya etkinlik dışı kalma süresinden sonra genellikle daha şiddetlidir. Osteoartrit denilen başka bir artrit tipiyle ilişkili sabah tutukluğu genellikle 30 dakika içinde kalkmakta, ancak romatoid artrit sabah tutukluğu genellikle bundan daha uzun sürer.

Şişme, sıcaklık ve kızarıklık

Romatoid artritten etkilenen eklemlerin astarı iltihaplanır, bu da eklemlerin şişmesine ve sıcak ve yumuşak dokunuşlara neden olabilir.

Bazı insanlarda, romatoid nodüller adı verilen sert şişlikler, derinin altında etkilenen eklemlerin etrafında da gelişebilir.

Ek belirtiler

Eklemleri etkileyen sorunların yanı sıra, romatoid artritli bazı kişilerde aşağıdakiler gibi daha genel semptomlar görülür:

   - yorgunluk ve enerji eksikliği

   - yüksek bir sıcaklık (ateş)

   - terlemek

   - iştahsızlık

   - kilo kaybı

Romatoid artrit ile bağlantılı iltihap bazen vücudun diğer alanlarını etkileyen sorunlara neden olabilir, örneğin:

   - kuru gözler  - gözler etkilenirse

   - göğüs ağrısı - kalp veya akciğerler etkilenirse

Kaynak : NHS

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.