news-details
Makale

Romatoid Artrit : Genel Bakış

Romatoid artrit, eklemlerde ağrı, şişlik ve sertliğe neden olan uzun süreli bir durumdur. Belirtiler genellikle elleri, ayakları ve bilekleri etkiler.

Genel Bakış

Belirtileri

Nedenleri

Risk Faktörleri

Teşhis

Tedavi

Birlikte Yaşamak

Komplikasyonlar

İşaret fişekleri olarak bilinen belirtilerin daha da kötüleştiği dönemler olabilir.

Bir belirtiyi tahmin etmek zor olabilir, ancak bir kaç işlem ile belirtilerin sayısını azaltmak ve eklemlerde uzun süreli hasarları en aza indirmek veya önlemek mümkündür.

Romatoid artritli bazı insanlar da vücudun diğer bölgelerinde problemler veya yorgunluk ve kilo kaybı gibi daha genel semptomlar yaşarlar.

Ne zaman tıbbi yardım alınmalı

Romatoid artrit semptomları olduğunu düşünüyorsanız, altta yatan sebebi belirlemeye çalışabilmeleri için doktorunuzu görmelisiniz.

Romatoid artritin hızlı bir şekilde teşhis edilmesi önemlidir, çünkü erken tedavi, durumun daha kötüye gitmesine engel olabilir ve eklem hasarı gibi diğer sorunların riskini azaltır.

Romatoid artrit nedenleri

Romatoid artrit, otoimmün bir hastalıktır. Bu, genellikle enfeksiyonla savaşan bağışıklık sisteminizin, eklemlerinizi şişirmiş, sert ve acı verici hale getirerek, eklemlerinizi yanlışlıkla hizalayan hücrelere saldırdığı anlamına gelir.

Zamanla bu, eklemin kendisine, kıkırdağa ve yakındaki kemiğe zarar verebilir.

Aşağıdaki durumlarda yüksek risk altında olmanıza rağmen, bağışıklık sistemi ile bu sorunu neyin tetiklediği açık değildir.

   - Bayanlarda

   - Aile romatoid artrit öyküsü var ise

   - Sigara içiyorsanız

Romatoid artrit tedavisi

Romatoid artritin tedavisi YOKTUR. Bununla birlikte, erken tanı ve uygun tedavi romatoid artritli birçok kişinin alevlenmeler arasında aylar hatta hatta yıllar geçirmesini sağlar. Bu onların tam yaşam sürdürmelerine ve düzenli çalışmaya devam etmelerine yardımcı olabilir.

Ana tedavi seçenekleri şunlardır:

   - Semptomları hafifletmek ve durumun ilerlemesini yavaşlatmak için uzun vadede alınan ilaçlar

   - Hareketli kalmanıza yardımcı olmak ve günlük aktivitelerle ilgili her türlü sorununuzu çözmenin yollarını bulmak için fizyoterapi ve mesleki terapi gibi destekleyici tedaviler

   - Gelişen eklem problemlerini düzeltmek için ameliyat 

Acı, sertlik ve eklem hasarına bağlı olarak, basit günlük işleri yapma şeklinizi uyarlamanız gerekebilir. Zor olabilirler veya tamamlanması daha uzun sürebilir.

Romatoid artrit komplikasyonları

Romatoid artritin olması, ek semptomlara yol açabilecek ve bazen hayatı tehdit edici olabilecek başka koşullara yol açabilir.

Olası komplikasyonlar şunlardır:

   - Karpal tünel Sendromu (el bileğinizdeki bir sinir basıncı)

   - Vücudun diğer bölgelerinin iltihabı (örneğin akciğerler, kalp ve gözler)

   - kalp krizi ve felç riskinde artış

Romatoid artritin iyi kontrol edildiğinden emin olmak, bu gibi komplikasyon riskini azaltmanıza yardımcı olur.

Kaynak : NHS

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.