Güncel
news-details
Paralimpik Sporlar

Tekerlekli Sandalye Eskrim

Tekerlekli sandalye eskriminde üç farklı silah bulunur ve düşük vücut rahatsızlığı olan sporcular tarafından oynanır. Spor, 1960'tan beri her Paralimpik Oyunda yer aldı.

Genel Bakış

Tekerlekli sandalye eskrim hızlı hareket eden taktik ve teknik savaştır. Sporcular, yere sabitlenmiş bir çerçeveye sabitlenmiş tekerlekli sandalyelerde yarışırlar. Bu onlara üst bedenlerinde hareket özgürlüğü verirken, onları sandalyelerinde güvende tutar.

Eskrim 4 metre x 1,5 m ölçülerindeki bir pistte gerçekleşir. Her maç için hazırlıklar, tekerlekli sandalyelerin, pistteki orta hatta göre 110 derecelik bir açıyla sabitlenmesiyle başlar. İki eskrimci arasındaki mesafe, rakipler arasındaki mesafenin rakiplerinin ulaşabileceği mesafeye veya kendi taraflarına ayarlanıp ayarlanmayacağına karar veren, daha kısa kol mesafeli atlet tarafından belirlenir.

Tekerlekli sandalye kurutucuları maskeler, ceketler, pantolonlar ve eldivenler de dahil olmak üzere koruyucu giysiler giyerler. Ayrıca Olimpiyat Eskrimde olduğu gibi aynı elektronik skor sistemini kullanırlar.

Kurallar, Uluslararası Eskrim Federasyonu'nun (FIE) tekerlekli sandalye eskrimcilerin ihtiyaçlarına uygun değişikliklere dayanmaktadır. Sporcular fonksiyonel yeteneklerine göre iki kategoriye ayrılır (A ve B). Üç disiplinde yarışıyorlar:

 • Epée: en ağır silah ve gerçek bir düello kılıç: belin üstündeki tüm vücut bir hedeftir.
 • Folyo: mahkeme kılıcından türetilen hafif bir silah olan folyodaki hedef alan rakibin gövdesidir.
 • Saber: süvari kılıcından türeyen kılıçta, eskrimciler genellikle belin herhangi bir yerindeki bir hedef alandaki silahın kenarı ile vuruş yaparlar.

Tokyo 2020 programı, her üç disiplinde erkeklerin ve kadınların bireysel etkinliklerinin yanı sıra épée ve folyo için takım etkinliklerini içerecektir.

Paralimpik Oyunlarına katılma hakkı, her oyunda revizyona tabi tutulan sıralamalara dayanmaktadır. Tokyo 2020'de yarışabilme hakkı, Uluslararası Tekerlekli Sandalye ve Amputee Spor Federasyonu'nun 2020 Nisan toplantısında belirlenecektir.

Sporcular sıralamalarını her yıl düzenlenen Dünya Kupası etkinliklerinde ve diğer bölgesel ve uluslararası turnuvalarda rekabet ederek artırabilirler.

Uluslararası Federasyon: Uluslararası Tekerlekli Sandalye ve Amputee Sporları Federasyonu(Yeni bir pencerede aç)

Etkinlik programı

Epe

 • A Kategorisi (Erkekler / Kadınlar)
 • Kategori B (Erkek / Kadın)
 • Takım (Erkek / Kadın)

Folyo

 • A Kategorisi (Erkekler / Kadınlar)
 • Kategori B (Erkek / Kadın)
 • Takım (Erkek / Kadın)

kılıç

 • A Kategorisi (Erkekler / Kadınlar)
 • Kategori B (Erkek / Kadın)

Özelleştirilmiş tekerlekli sandalyelerde yakın çeyrek rekabet

Tekerlekli Sandalye Fencers

Kılıç dövüşü binlerce yıl öncesine dayanmasına rağmen, Eskrim şimdi anladığımız kadarıyla 19. yüzyılda bir spor olarak geldi. Tekerlekli sandalye eskrim, Paralimpik Oyunların doğduğu yer olan İngiltere'deki Stoke Mandeville Hastanesinde II. Dünya Savaşı'ndan sonra gelişmiştir.

Spor, tekerlekli sandalyelerinde hareket eden omurilik yaralanması hastalarının iyileşmesine yardımcı olmak için kullanıldı ve güvenlerini arttırdı ve çekirdek stabilitelerini artırdı.

Tekerlekli sandalyeli eskrimcilerin ayaklarını ileri geri gitmek için kullanamadıkları için, her zaman rakipleri ile yakın bir yerde bulunurlar. Yoğun teknik ve dayanıklılık gibi kesin teknik bir zorunluluktur.

Bir müsabaka sırasında, sporcuların arka koltuklarını tekerlekli sandalyenin veya tekerlekli sandalyenin oturağından tekerlekli sandalyenin ayak tabanından çıkarmasına izin verilmez. Sonuç olarak, bedenlerine ve bozulmalarına yüksek derecede özelleştirilmiş sandalyeler kullanırlar.

Her sporcuyu tekerlekli sandalyeye sabitlemek için kullanılan kayış ve kılıcı tutmayan kol için bir kolçak, eskrimcilerin dengeli ve dengeli kalmasını sağlamak için gereklidir.

Bireysel havuz aşamalarında, üç dakikada beş vuruş yapan ilk fencer kazanır. Nakavt aşamaları, üç kez üç dakikalık bir maçtan oluşuyor ve ilk fencer, 15 vuruş kazanıyor. Üçlü takımlar arasındaki yarışmada, üç maçtan oluşan bir maç, ilk fencer ile her maçın üç dakikasında beş isabet kazanır. Hem bireysel hem de takım yarışmalarında, bağlar bir dakika süren ani ölümlerle çözülür.

Paralimpik zafer için en garde

Tekerlekli Sandalye Fencers

Tekerlekli sandalye eskrim Avrupa'da popüler olmuştur, Fransa ve İtalya'dan sporcular özellikle Paralimpik Oyunlarında baskındır. Hong Kong ve Çin, özellikle Rio 2016'da, Çinli sporcuların bireysel etkinliklerde on altın madalyadan ve dört takım etkinliğinden üçünün kazandığı güçlü yarışmacılar oldular.

Rio 2016'da özellikle dikkat çeken bir fencer İtalyan Beatrice Vio idi. Genç bir çocukken tutkulu bir eskrimci, hem bacaklarını dizinden hem de kollarından iki kolunu da, 11 yaşındayken ciddi hastalıklardan dolayı kaybetti. Bir rehabilitasyon dönemi ve Tekerlekli sandalye eskrimine geçiş sonrasında elit seviyesinde yarışıyor ve 16 yaşında ilk Dünya Kupası şampiyonluğunu kazandı. Rio 2016'da Vio, B kategorisinde bireysel altın madalya ve takım etkinliğinde bronz madalya kazandı.

 

Kaynak : https://tokyo2020.org/en/games/sport/paralympic/wheelchair-fencing/

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.