news-details
Makale

Romatoid artrit : Nedenleri

Romatoid artrit, otoimmün bir durumdur; bunun anlamı, sağlıklı vücut dokularına saldıran bağışıklık sisteminin neden olmasıdır. Ancak, bunu neyin tetiklediği henüz bilinmemektedir.

Genel Bakış

Belirtileri

Nedenleri

Risk Faktörleri

Teşhis

Tedavi

Birlikte Yaşamak

Komplikasyonlar

Bağışıklık sisteminiz normalde bakteri ve virüslere saldıran, enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan antikorları yapar.

Eğer romatoid artritiniz varsa, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla eklemlerinizin astarına antikorlar gönderir, burada eklemleri çevreleyen dokuya saldırırlar.

Bu, eklemlerinizi kaplayan ince hücre katmanının (synovium) yanmasına zarar veren kimyasalları serbest bırakarak ağrı ve iltihaplanmalarına neden olur:

   - kemikler

   - kıkırdak - kemikler arasındaki esnek bağ dokusu

   - tendonlar - kemiği kaslara bağlayan doku

   - bağlar - kemik ve kıkırdak bağlayan doku

Durum tedavi edilmezse, bu kimyasallar yavaş yavaş eklemin şeklini ve hizalamasını kaybetmesine neden olur. Sonunda, eklemi tamamen tahrip edebilir.

Bağışıklık sisteminin neden eklemlere saldırmaya başladığına dair çeşitli teoriler arasında, enfeksiyon veya virüsün tetikleyici olması yer alıyor, ancak bu teorilerin hiçbiri kanıtlanmadı.

Olası risk faktörleri

Romatoid artrit geliştirme riskinizi artırabilecek bir dizi şey vardır, bunlar:

   - genleriniz - Hastalığın kalıtım riskinin düşük olduğu düşünüldüğü halde ailelerden aktarılabildiğine dair bazı kanıtlar var;

   - hormonlar - romatoid artrit, kadınlarda erkeklerden daha yaygındır; bu bağlantı kanıtlanmamasına rağmen östrojen hormonunun etkileri nedeniyle olabilir.

   - sigara içmek - bazı kanıtlar sigara içenlerin romatoid artrit gelişme riski altında olduğunu göstermektedir

Daha fazla bilmek ister misiniz?

Kaynak : NHS 

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.