Güncel
news-details
Haber

79 Yaşındaki Aleksander KISKONEN: Okçulukta yaş sınırı yok!

Estonya, 2018 Dünya Okçuluk Ustaları Şampiyonası'nda en eski okçu oldu.

79 yaşındayken Aleksander Kiskonen'in rekabetçi okçuluk kariyeri hala tam hızla ilerliyor . Ağustos 2018'de Lozan'daki ilk Dünya Okçuluk Ustaları Şampiyonası'nda yarışan 365 sporcunun en büyüğü, iki 60+ yarışmada yarıştı ve 70+ kompartıman erkeklere kapalı etkinlik kazandı.

Kiskonen, “Buraya geldim çünkü hayatımdaki ilk defa neredeyse aynı yaştaki insanlarla rekabet edebildiğim ilk yarışma oldu” dedi.

“Genç erkeklerle rekabet edebileceğimi hissediyorum, sorun değil. Kurs sahasında 70+ kişiler diğer gruplara göre daha hızlı ilerliyorlardı. Orada sincap gibi koşuyorduk. Bu iyi bir duyguydu. Yaşlandık ama daha hızlıyız. ”

Aleksander evde aktif bir rakiptir. Yurtdışında da birkaç kez seyahat etti, ancak Lozan'a katılan Estonyalı grubun bir parçası olarak daha rahat seyahat ediyor.

“Diğer birçok okçunun geleceğini bilmiyordum, bu yüzden belli bir madalya için gelmedim. Deneyimi özellikle sahada istedim. Estonya çok düz ve gerçek bir saha parkurunun neye benzediğini görmek istedim ”dedi.

"Gerçekten iyiydi. Bütün unsurlar oradaydı.”

15 yıldır emekli, metal işçisi olarak ticarette çalışmış, Aleksander okula 1995 yılında 55 yaşında başladı.

Onun hikayesi tanıdık. Bir yay aldı, birkaç saat atış yaptı - ve sonra, bunu bilmeden önce, haftada birkaç kez pratik yapıyordu ve bu hiç durmadı.

“Hayatım boyunca spor yaptım: kayak, koşma. Her gün 67 yaşına kadar koşuyordum ve sonra atış yapıyordum. Eğer koşmuyorsam paten üzerinde 25 km biniyordum ”dedi.

“Finlandiya'da çalışıyordum ve kışın kros kayak yapmaya gittim. Bu benim rutinimdi. ”

Bir oktojene dönüşen aylar, Aleksander'in aktif yaşam tarzı yavaşlama belirtisi göstermiyor. Olabildiği sürece hatta kalacaktır.

“Daha uzun vurduğumda, [gözlerimle] sorun yaşıyorum” dedi. “Fakat sınır yoktur. Göremediğim kadar, sanırım. ”

İlk Dünya Okçuluk Ustaları Şampiyonası, İsviçre'nin Lozan kentinde 14-18 Ağustos 2018'de gerçekleşti.

Kaynak: https://worldarchery.org/news/162405/no-age-limit-archery-says-79-year-old-aleksander-kiskonen

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.