Güncel
news-details
Teknoloji

Poliüretan ve Kauçuk Lastikler Arasındaki Fark Nedir?

Poliüretan ve kauçuk ürünler bazen aynı malzemenin varyasyonları gibi görünse de, fiziksel yapıda ve faydalı niteliklerde oldukça farklıdırlar.

Bildiğimiz gibi kauçuk, 100 yıldan uzun bir süredir üretilmektedir; poliüretanlar veya üretanlar bu zamanın yaklaşık yarısı civarında olmuştur. Poliüretanların kauçuğa göre bir gelişme olduğunu söylemek yetersiz kalmaktadır. Poliüretanların nitelikleri ve faydaları, çeşitli uygulamalarda geleneksel kauçuğa göre çok daha üstündür. Üretanın teknik olarak “kauçuk” olarak sınıflandırılan 14 farklı malzemeden biri olmasına rağmen, göreceğimizden oldukça farklı.

 

Farklılıklar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, çeşitli niteliklerle çeşitli şekillerde görülmektedir:

1- Yük Kapasitesi - Bir poliüretan lastik, bir kauçuk lastiğin taşıyabileceği ağırlığın iki katını kolayca destekleyebilir, böylece poliüretanları ağır yük taşıyan forkliftler ve uzun süre kullanılan tekerlekli sandalyeler için ideal kılar.

2- Aşınma ve Aşınma Direnci - Kauçuk lastikler uzun mesafeli yol sürtünmesinden dolayı aşınma eğiliminde olduklarından, Poliüretan lastikler yaklaşık dört kat fazla dayanır.

3- Islak Zemin Koşulları - Üretim depoları, genellikle, ürünlerin tazeliğini korumak için yüksek nem gerekliliği nedeniyle ıslak zeminlere sahip olduklarından, ya da yağmurlu günlerde tekerlekli sandalye için güvenilir bir çekiş sağlamak için poliüretan lastiklerin küçül kesilki olması gerekir. Kauçuk nemli zeminler için daha iyi olmasına rağmen, yük taşıma kabiliyetlerinde etkinliği kaybeder, bu nedenle küçük kesikli poliüretan lastikler yük taşıma faydalarından ödün vermeden sorunu çözer.

4- Yüksek Hızlı Çalışma - Bu kategoride, yüksek hızlarda da aşınmadığından poliüretan lastik tercih edilir.

5- Kimyasal Dayanım - Metilen klorür, metil etil keton veya asitler gibi sert çözücüler poliüretanları kırabilirken, poliüretan lastiklerin kimyasal dayanım avantajları endüstriyel kimyasalların bulunduğu ve kullanıldığı ortamlar için mükemmeldir.

Hem kauçuk hem de poliüretan lastiklerin belirli durumlarda onları daha uygun kılan benzersiz nitelikleri olmasına rağmen, poliüretanın her yönüyle daha dayanıklı ve esnek olduğunu kanıtlamıştır.

Poliüretan ayrıca bir köpük yastık kadar yumuşak veya bir masa üstü kadar sert ve pürüzsüz olacak şekilde imal edilebilir. Yüksek teknoloji uygulamalarının sürekli genişlemesiyle, poliüretanların yararları ve uygulamaları araştırılmaya ve geliştirilmeye devam etmektedir.

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.