Güncel
news-details
Makale

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) : Nedenleri

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) kesin nedeni tam olarak anlaşılmamıştır, ancak faktörlerin bir kombinasyonunun sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Genetik

DEHB ailelerde kaçma eğilimindedir ve çoğu durumda, ailenizden miras aldığınız genlerin durumu geliştirme konusunda önemli bir faktör olduğu düşünülmektedir.

Araştırmalar DEHB'li bir çocuğun ebeveynlerinin ve kardeşlerinin DEHB'ye sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Bununla birlikte, DEHB'nin kalıtım yolu karmaşık olabilir ve tek bir genetik hata ile ilgili olduğu düşünülmez.

Beyin fonksiyonu ve yapısı

Araştırmalar, DEHB olan kişilerin beyinlerinde rahatsızlığı olmayanlardan bir takım olası farklılıklar tanımlamıştır, ancak bunların kesin önemi açık değildir.

Örneğin, beyin taramalarını içeren çalışmalar, DEHB'li insanlarda beynin belirli alanlarının daha küçük olabileceğini, diğer alanların daha büyük olabileceğini göstermiştir.

Diğer çalışmalar, DEHB'li kişilerin beyindeki nörotransmiterler düzeyinde bir dengesizliğe sahip olabileceğini veya bu kimyasalların düzgün çalışmayabileceğini göstermiştir.

Risk altındaki gruplar

Bazı grupların, insanlar da dahil olmak üzere, DEHB riski altında olduğuna inanılmaktadır:

   - prematüre olarak doğmuş (gebeliğin 37. haftasından önce) veya doğum kilosu düşük olan

   - epilepsi ile

   - beyin hasarı - ya rahimde ya da hayatın ilerleyen saatlerinde şiddetli kafa travması sonrası oldu

 Kaynak : NHS

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.