Güncel
news-details
Makale

KOAH hastaları için en iyi öksürme teknikleri

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), özellikle kronik bronşit olan kişilerin akciğerleri   kalın, öksürmesi zor ve nefes almayı zorlaştıran birçok salgı üretme eğilimindedir. Bu olduğunda, iyi ve güçlü bir öksürük üretmenize yardımcı olacak teknikleri öğrenmek çok yararlıdır.

Akciğerlerin normalde steril olduğunu unutmayın. Bu nedenle öksürük, havadaki partiküllerin steril akciğerlere girmesini engellemek için doğal bir bağışıklık tepkisidir. Bu yanıt olmadan, mikroplar akciğerinize girebilir ve zatürre gibi enfeksiyonlara neden olabilir.

Bazen parçacıklar sağlıklı insanların ciğerlerine girer. Bu olduğunda, bu mikroplar ya yutulmak ya da tükürmek üzere üst solunum yolunuza getirilen bir tür mukus içerisinde toplanır. Yutmaya ya da tükürmeye hazır olan mukusa balgam denir.

KOAH'ın doğal seyri, bu doğal cevabı değiştiren değişikliklere neden olmaktadır:

  1. Doku hasarı : Hava geçişlerinizi kaplayan dokulara verilen zarar vücudunuzun doğal salgıları arttırma mekanizmasını azaltır.

  2. Hava akışı sınırlaması : Daraltılmış hava geçişleri ve akciğer dokusunun kaybı, etkili bir öksürük oluşturmak için yeterli akış üretememenizi sağlar.

Buradaki sonuç, salgıların hastalıklı akciğerlerde sıkışıp kalmasıdır. Bu salgılar zamanla kalınlaşabilir ve hava geçişlerini engelleyebilir, böylece nefes almayı zorlaştırabilir. Bu durumdaki hastalar, tıp mesleğindeki "Akciğer Tuvaleti (Pulmonary Toilet)" dediğimiz şeyden büyük ölçüde faydalanabilir. Teknik terim bronş hijyenidir.

"Akciğer Tuvalet (Pulmonary Toilet)" adı tuhaf gelebilir, ancak adı aslında oldukça uygun. Bu, doktorun vücudunuzun parçalanmasına ve bu salgıları gidermesine yardımcı olmak için her şeyi yapacağını gösterir.

Genellikle bir inhalatör veya nebülizör içeren bir inhale bronkodilatör kullanılmasıyla başlar. Bronkodilatörler, nefes almayı kolaylaştırmak ve sıkışmış salgıların serbest bırakılmasını sağlamak için hava geçişleri açar.

 

Şimdi yapacağınız şey, bu salgıları üst hava yolunuza nasıl ulaştıracağınız olur. Etkili bir öksürük oluşturmanıza yardımcı olacak en iyi tekniklerden bir kaçı:

1. Derin öksürük : Olabildiğince derin bir nefes alın ve 2-3 saniye bekleyin. Sonra mide kaslarınızı kullanarak, bu havayı ciğerlerinizden dışarı doğru itin. Bu, salgıların serbest bırakılmasına ve onları üst solunum yolunuza zorlamanıza yardımcı olur.

2. Huff Cough tekniği : Derin bir nefes alın ve mide kaslarınızı kullanarak üç hızlı nefes verin. Bunu yaptığınızda "ha, ha, ha" sesi çıkacaksınız. Bu, salgıların gevşemesine ve üst solunum yolunuza getirilmesine yardımcı olacaktır. Bu, çok ağır hava akışı sınırlaması olan kişiler için çok faydalıdır. Bu YouTube huysuz öksürük videosunu hızlı bir öğrenme için izleyebilirsiniz.

3. PEP terapisi : Bu, flutter valfi veya acapella adı verilen küçük, el tipi bir cihaz kullanılarak gerçekleştirilir. Yatağın kenarında ya da bir sandalyede oturuyorsunuz ve cihaza nefes veriyorsunuz. Nefes verirken hava yollarınızda, solunum yollarına yapışan gevşek salgıları durduracak titreşimler hissedilir. Ayrıca, hava geçiş yollarınızı açık tutan ve bu salgıların üst solunum yolunuza taşınmasına yardımcı olan pozitif bir basınç yaratılır. Havayolunuzda öksürülmeye hazır gevşek salgılar hissedene kadar cihaza dalmaya devam edin. Bu cihazı kullanan bir terapi seansı sadece birkaç nefes alabilir, ancak bazı hastalar için, özellikle çok sınırlı hava akışına sahip olanlar, 10-15 dakika veya birkaç ekshalasyon alabilir. Şu Youtube videolarına göz atın: "Bir Flutter Vana nasıl kullanılır?" ve" Acapella Titreşimli PEP Mukus Gümrükleme Cihazı".

4.  Göğüs Fizyoterapisi  (CPT) : Bu prosedür başka bir kişinin yardımını gerektirir. Hastane ortamında buna solunum terapistinizi de dahil edeceksiniz. Terapist göğsünüzden kenetlenirken ve ciğerleriniz üzerinde dururken farklı pozisyonlarda oturmanız veya yatmanız gerekecektir. Buradaki fikir, baskıların neden olduğu titreşimler, salgıları gevşetecek. İşlem 5-20 dakika arasında bir süre alabilir. Hastalığınızın neden olduğu kısıtlamalar nedeniyle, yastık kullanarak yanınızda oturmak veya yanınıza yatmakla sınırlı kalabilirsiniz. Bu   YouTube göğüs vurmalı gösteri, otururken uygun tekniği gösterir. 

5.  Kombinasyon : Yukarıdaki tekniklerin bir kombinasyonunu kullandığınız yer burasıdır. Genellikle inhale bir bronkodilatör, ardından PEP tedavisi veya CPT, ardından derin öksürük ile başlar.

Not : Çoğu insan verilen öksürüğü alırken, bazı akciğer hastalıkları olan insanlar bunu yapamaz. Bunun yerine, sekresyonları gevşetmek ve ortaya çıkarmak için bilinçli çaba gösterilmelidir. İdeal yöntem, sizin ve hekiminizin sizin için neyin en uygun olduğuna karar verdiğiniz şeydir. Bu teknikler gerektiğinde uygulanabilir veya günde 2-4 kez programlanabilir.

Kaynak : Health Central

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.