Güncel
news-details
Haber

StorySign, İşitme Engelli Çocuklara Nasıl Okunacağını Öğreten Bir Uygulama

Telefonları ve tabletleriyle tanınan bir firma olan Huawei, işitme engelli çocukların okumayı öğrenmeleri için yapay zeka, dijital avatar ve işaret dili kullanan yeni bir hikaye anlatımı uygulaması yarattı.

StorySign uygulamasında bir ebeveynin veya çocuğun okumayı istediğini seçebileceği önceden oluşturulmuş bir kitap kütüphanesi içeriyor. Kitap seçildikten sonra, telefonlarını gerçek / fiziksel kitaptaki kelimelere tutuyor ve Star adlı bu uygulamadaki dost canlısı dijital avatar ortaya çıkıyor ve uygulama tarafından yakalanan ve vurgulanan kelimeleri işaret ediyor. Bu uygulama sayesinde, çocuklar ve ebeveynler, kendi hızlarında birlikte okumayı ve imzalamayı öğrenebilirler.

 

Animasyon olmasına rağmen, Star avatarı çok etkileyici ve çok gerçekçi bir şekilde işaret ediyor. Onun varlığı, çocukların yalnızca öğrenmelerini değil, aynı zamanda eğlenmelerini de sağlar.

StorySign, Android'de ücretsiz olarak sunulmaktadır ve 10 işaret dilinde mevcuttur - İngiliz, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Hollandaca, Portekizce, İrlandaca, Belçika, Flamanca, İsviçre-Almanca.

Umarız yakında Türkçe'yi de dahil ederler.

StorySign, İşitme Engelli Çocuklara Nasıl Okunacağını Öğreten Bir Uygulama
news

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.