Güncel
news-details
Makale

Atipik Otizm (Atypical Autism)

"ATİPİK OTİZM NEDİR?" 
Atipik Otizm, kişinin davranış kalıplarının tipik otizm için tüm kriterlerin değil fakat çoğunun uyması durumunda kullanılan bir terimdir. Atipik Otizm genellikle otizmden başlayarak ya da her üç otizm tanı ölçütünü yerine getirememe açısından otizmden farklıdır. Atipik Otizm, ancak 3 yaşından sonra ortaya çıkmaya eğilimlidir ve yıllarca teşhis edilemeyen bir tür otizmdir. 

"ATİPİK OTİZM'İN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?"
Çocuğunun otistik olabileceğinden şüphelenen ancak çocuklarının ortak otizm özelliklerinin çoğunun bulunmadığını düşünen ebeveynler, atipik otizmin özelliklerini dikkate almalıdırlar. Geç teşhil edilebilmesinin yanı sıra, tipik olarak 3 yaşından sonra, otizm teşhisi için gereken üç ana alandan birinde veya ikisinde genellikle yetersiz zorluklar gösterir: sosyal beceriler, dil gelişimi ve yaratıcı anlatım. 

Atipik Otizmli çocuklarda semptom aralığı oldukça farklı olabilir ve vakalar hafif veya şiddetli olabilir. Her bir durum benzersiz olduğundan, ancak aşağıdakileri içerebildiğinden, özellikler büyük ölçüde değişebilir:

- Son dönemlerde ortaya çıkan semptomlar

- Göz temasıyla ilgili zorlukları içerebilecek sosyal beceri zorlukları

- Arkadaş edinmede zorluk yaşayabilir veya arkadaş edinmeye ilgi göstermeyebilir

- Bir kelime hazinesi veya önceden kazanılmış bir dil becerisinin kaybolması problemleri

- İletişim zorlukları

- Sınırlı konuşma

- Hiçbir ya da sınırlı taklit ya da hayali oyun

- Dil anlamıyla alır ve incelikle ilgili problemleri vardır.

- Sözel olmayan hareketlerin anlaşılmasında karşılaşılan sorunlar

- Başkalarının duygularını anlamaz ve uygunsuz bir şekilde tepki verebilir ya da duyumsuz görünebilir.

- Rutini tercih eder

- Alışılmadık oyun aktiviteleri, örneğin saatlerce nesnelerin çevrilmesi ve kendi kendini uyarıcı davranışlar, örneğin el çırpma

 

Duyusal bilgileri doğru bir şekilde işleyen zorluklar ve bazı kokular, sesler, tatlar, manzaralar, dokular veya renkler için alışılmadık bir reaksiyona sahiptir.

"ATİPİK OTİZMLİ ÇOCUKLARA NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ?" 

Çocuklarda otistik tip belirtileri tanıyan ebeveynler, etkili tedavi planları için doğru tanı önemlidir, çünkü otizm taraması yapılmalıdır. Tüm atipik otizm düzeyleri mevcut davranışsal tedaviler ve tıbbi tedavilerle tedavi edilebilir. Atipik Otizm otistik spektrumdaki diğer koşulların tanımına tam uymasa da, aynı tip otizm tedavileri yararlı olacaktır. Erken müdahale, hem hafif hem de şiddetli semptomlarda anlamlı iyileşmeler yapmanın anahtarıdır.

Kaynak : https://www.specialeducationalneeds.co.uk/atypical-autism.html

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.