Güncel
news-details
Makale

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?

Engelli Raporu Alma Şartları Nelerdir?

Engelli Sağlık Kurulu Raporu almanın şartları arasında kalıcı veya geçici olarak kişinin yaşamını etkileyen ve normal yaşantısını engelleyen tüm durumlar yer alır. Engelli Sağlık Kurulu Raporunda “Sürekli” ve “Süreksiz” olarak iki ayrım vardır. Bu ayrım engelin kalıcı veya geçici durumları söz konusu olduğu için gereklidir. Türkiye’de engelli rapor almanın temel şartı Türkiye vatandaşı olmak ve kalıcı veya geçici engele sahip olmaktır.

Engelli Sağlık Kurulu Raporlarının birçok çeşidi mevcuttur. ÖTV indirimi, İstihdam, Vergi indirimi, Eğitim, Ortez-Protez-İşitme Cihazı, Tekerlekli Sandalye, Sosyal Yardım, Engelli Kimlik Kartı şeklinde sıralanabilir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Hangi Hastanelerden Alınır?

Engelli Sağlık Kurulu Raporu devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri tarafından verilmektedir. Bu hastaneler Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK) tarafından belirlenmektedir. Yani her devlet hastanesi Sağlık Kurulu Raporu verememektedir. Çünkü hastanenin kapsamlı olması gerekmektedir. Bu raporun sadece devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri tarafından verilmesinin nedeni ise objektif olunmasının istenmesi ve her vatandaşa aynı koşullar altında verilmesinin gerektiğidir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Alma

Raporu alabilmek için adımları sırasıyla aşağıda bulabilirsiniz.

1- Size en yakın devlet hastanesine gidin ve danışmaya bulunduğunuz bölgede size yakın hangi hastanede Engelli Sağlık Kurulu Raporu verildiğini öğrenin.

2- Engelli Sağlık Kurulu Raporu veren hastanenin hangi günler müracaat kabul ettiğini muhakkak öğrenin aksi takdirde o gün boş yere gitmiş olabilirsiniz.

3- Rapor başvurusunu yapmak için başvuru kabul günü sabah erken saatte hastanede olun. Müracaat bölümünde size raporu ne için alacağını soracaklardır. Burası önemli çünkü yukarıda belirtilen rapor çeşitlerini belirlemeniz gerekir. ÖTV indirimi raporu ücrete tabii olup diğer tüm rapor çeşitleri ücretsizdir. Raporda yer almayan bir neden için ileride o raporla başvuru gerçekleştiremezsiniz. Örneğin “Tekerlekli Sandalye” ibaresini ekletmezseniz Tekerlekli sandalye alımında sorun yaşayabilirsiniz.

4- Başvuru sırasında T.C. Kimlik numarası yer alan T.C. Kimlik belgeniz muhakkak yanınızda olmalıdır. Başvuru formunu doldurduktan sonra ya fotoğrafınızı çekeceklerdir ya da sizden vesikalık fotoğraf isteyeceklerdir.

5- Başvuru sonrası size yaklaşık 9-12 poliklinikte muayene olmak için bir belge vereceklerdir. Bu belgeyi asla kaybetmeyin ve belgede yer alan polikliniklere (Sağlık Kurulu Poliklinikleri) gidin. Doktorlar muhtemelen sizden tahliller, tetkikler isteyeceklerdir. Tüm tetkik ve tahlil isteyen doktorların isteklerini yaptıktan sonra tekrar sonuçları göstermek için o doktorlara gitmelisiniz. Her doktor elinizdeki belgeye sonuç yazacaklardır. Ve hiçbir poliklinik atlamadığınızdan emin olun.

6- Her doktor sonucu yazdığında muhakkak kaşelerini basmalıdır aksi takdirde tekrar tekrar uğraşırsınız.

7- Genelde poliklinik işlemleri bir günde bitebilir fakat tetkik, tahlil işlemleri nedeniyle iki üç gün de sürebilir.

8- Tüm muayene işlemleri bittikten sonra ve her doktorun sonuç yazdığından emin olduktan sonra evraklarınızı ve tüm tetkik ve tahlil sonuçlarınızı ilk başvuru yaptığınız yere teslim etmelisiniz. Bu birim rapor için heyete katılabileceğiniz gün için size randevu verecektir.

9- Randevu tarihiniz geldiğinde Heyet odasını sorun ve sıranızı bekleyin. Heyet odasında sizi muayene eden birçok doktor ve hastane başhekimi yer alacaktır ve orada gerekirse size ekstra sorular soracaklardır. Burada işleminiz bittiğinde size randevu veren birime tekrar gitmelisiniz ve yine size Engelli Sağlık Kurulu Raporunu alabileceğiniz tarih için randevu verecektir. Tekrar randevu verilmesinin amacı evrak işlemlerinin tamamlanıp düzene sokulup tek bir sayfa rapora dökülmesi için zaman gerekmesidir.

10- Engelli Sağlık Kurulu Raporunu başvuru yaptığınız hastaneden sadece siz ve birinci derece yakınınız T.C. Kimlik kartınız ile teslim alabilirsiniz. Raporunuzu teslim alırken muhakkak en az 5 adet fotokopi çektirip ASLI GİBİDİR mührünü bastırın. Ve hiçbir kuruma raporunuzun aslını vermeyin. ASLI GİBİDİR mührü olan raporlarınızı tüm başvurularınızda kullanabilirsiniz.

11- Eğer ASLI GİBİDİR onaylı raporları hastanede yaptırmazsanız Noterde yaptırmak zorunda kalırsınız ve bunun için ekstra ücret ödemek zorundasınız.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Faydaları

Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin sağladığı birçok imkandan faydalanabilirsiniz.

- Toplu Taşıma,

- Uçak Bileti,

- Su faturaları,

- Emlak vergisi indirimi,

- ÖTV İndirimleri (En az %90 veya H Sınıfı Ehliyet),

- Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (Devlet Memurluğu),

- Kurumlarda Öncelik Hakkı

- Müzelere ücretsiz giriş,

- Sinema indirimleri,

- Telefon indirimleri,

- Ve yaşadığınız ilin belediyesinin ve özel kuruluşların tanımladıkları özel indirimler.

 

Tüm bu Engelli Sağlık Kurulu Raporu Faydalarından yararlanmak için Engellilik oranınızın en az %40 olması gerekmektedir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Oranı Hesaplama

"Engelsiz Hayatım"

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.