Güncel
news-details
Paralimpik Sporlar

Oturan Voleybol (Sitting Volleyball)

1956 yılında Hollanda'da yaralı askerler için rehabilitasyon faaliyeti olarak kurulan Voleybol, şimdi en popüler Paralimpik takım sporlarından biri.

Genel Bakış

Sitting Volleyball, sürekli hareket ve eylem patlamaları içeren bir takım sporudur. Bir net tarafından ayrılmış altı oyuncudan oluşan iki takım, topu diğer tarafın sahasına yerleştirerek puan kazanmaya çalışır. Arnhem 1980 Paralimpik Oyunları'nda ve Atina 2004'te kadınlar için resmi bir spor oldu.

Oyuncular hız, güç ve dayanıklılık, mükemmel teknik beceriler ve hızlı ve taktik düşünebilme yeteneklerine sahip olmalıdırlar. 75'den fazla ülkede yer alan 10.000'den fazla sporcu ile, Sitting Volleyball gerçekten küresel bir oyun.

Her takımın, topun üzerinden geçmesi gerekmeden topun üç kez dokunmasına izin verilir (yasal bir bloğa ek olarak).

Bir maçın beş seti vardır ve her takım ilk takım tarafından 25 puana (beşinci sette 15) kazanılır. Kurallar, birkaç küçük modifikasyon ile, güçlü gövdeli voleybol için FIVB kurallarına dayanmaktadır. Oturma versiyonu daha küçük bir saha (10 metre x 6m) ve daha düşük bir ağ gerektirir (erkekler için 1.15m, kadınlar için 1.05m).

En önemli kural şudur: Oyuncunun pelvisi oyun sırasında yere düşerse, 'kaldırma' faulü işlenmiştir. Sporcular kollarının gücünü kullanarak oturma pozisyonundan çıkmadan sahanın etrafında hareket ederler.

Erkekler ve kadınlar yarışmalarında Tokyo 2020'de iki altın madalya ele alınacaktır.

Uluslararası Federasyon: Dünya ParaVolley(Yeni bir pencerede aç)

Etkinlik programı

  • Takım Turnuvası (Erkekler / Kadınlar)

Başarı için stratejiler

Oturan voleybolcular

Sitting Volleyball, hem saldırılarda hem de savunmada büyük bir taktik oyundur. Saldırı yapan ploy'lar, bir rakibin bloğundan kaçınmak için hızlı geçiş gibi kombinasyon oyunlarını ve atışlarını içerir. Birçok takım hızlı kullanır, güçlü bir silah görevi görür. Oturma Voleybolu engellenmeye hizmet eder, bu da aldatıcı bir anahtar stratejiye hizmet eder.

Her takımın, bir hücum oyuncusu olan ve herhangi bir hücum oyuncusu olmayan bir savunma oyuncusu vardır. Libero'nun kitleri takımın geri kalanı için farklı bir renk olduğu için tanımlaması kolaydır. Libero'nun çok önemli bir rolü vardır, ancak tüm oyuncular bir grup olarak savunabilmelidir. Saha daha küçük ve Olimpik Voleyboldakinden daha düşük olduğu için, sivri uçlar ve servisler daha yakın mesafeden ateşlenir. Bunlarla uğraşmak çok keskin reaksiyonlar gerektirir.

Hizmet istemek çok önemlidir. Sahadan topa vurmak gibi ihlaller, bir takımın servisten mahrum kaldığını görecek ve eğer sık ​​sık olursa, muhtemelen maçı kaybetmeye devam edecek.

Sahada yıldız

Oturan voleybolcular

Tokyo 2020'deki The Sitting Volleyball yarışması, erkek ve kadın yarışmalarının her birinde, kıta yarışları ile yeterlik kazanarak sekiz takım olacak. Bir ön round-robin bir eleme turu için sıralama belirleyecektir.

İran ve Bosna-Hersek, son beş Paralimpik Oyun'da erkek altın madalya maçına katıldı ve İran, Rio 2016'da galip geldi. Gerçekten de, Hollanda, Hollanda'nın önde gelen takımı olduğu altı dönemde altın madalya kazandı.

Bayanlar maçında ABD, üç kez şampiyon olan Çin'i Rio'da altın madalya almaya zorladı.

Rio 2016'nın en önemli atletlerinden biri de Mehrzad olarak bilinen İranlı Morteza Mehrzadselakjani idi. 2.46m uzunluğunda, dünyanın ikinci en yüksek adamı ve bir Paralimpik Oyunları'nda yarışacak en uzun atlet. Doğuştan gelen bir hormonal dengesizlik nedeniyle akromegali ile doğan ve daha sonra günlük yaşamda tekerlekli sandalye veya koltuk değnekleri kullandığı anlamına gelen bir kaza geçiren Mehrzad, yüksekliğini sahada büyük bir etki yaptı.

Oyun kurucu Kaleo Kanahele, Rio'daki ABD takımının yıldızlarından biriydi. Kanahele dünyanın en iyi dizilerinden ve en tutarlı sunucularından biri olarak kabul edildi, dokuz yaşında oynamaya başladı. Londra 2012'de hala bir genç iken bir gümüş madalya kazandı ve dört yıl sonra bir daha iyi gitti.

Kaynak: https://tokyo2020.org/en/games/sport/paralympic/sitting-volleyball/

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.