Güncel
news-details
Teknoloji

Handycling (El Bisikleti) Temelleri: Handcycling (El Bisikleti) Sizin İçin Doğru mu?

Handcycling tekerlekli sandalye kullanan kişiler için sağlıklı bir aktivitedir.

Egzersiz sağlar ve aktif tutar. El bisikletleri birkaç farklı stile sahiptir, bu yüzden çeşitli seviyelerde yetenekleri olan insanlar kendilerine uyan bir el bisikleti bulabilirler.

Bir el bisikleti seçmeden önce, terapistinize veya doktora danışarak, hangi türden el bisikletinin sizin için en iyi olacağı konusunda danışmanız en iyisi olacaktır.

Kendinizi zorlamadan veya yaralanmalara neden olmadan hareket edebileceğiniz birini seçmelisiniz, ancak egzersiz yapabilmeniz için yeterince zor olabilir.

El bisikleti nasıl çalışır?

El bisikletleri normal bir bisiklete benzer. Aynı dişlilere ve parçalara sahiplerdir. Standart bir bisiklet ve bir el bisikleti arasındaki temel fark, bir el sürgüsünü ayaklarınız yerine elinizle pedal çevirmeniz gerekmektedir. Daha karmaşık bir sakatlığı olan insanlar için, güç desteği içeren el bilekliği bile vardır.

Faydaları Nelerdir?

Herkesin egzersize ihtiyacı vardır. Fakat geleneksel yollarla egzersiz yapmak için tekerlekli sandalye kullanan insanlar açısından zor olabilir. Bu onların sağlıksız olmasına, kilo almasına ve depresyon yaşamasına neden olabilir. Ancak, el hareketi tüm bunlara yardımcı olabilir. Yanan kalorilerin yanısıra, el bisikleti ile sağlanan egzersiz, vücutta endorfin salgılar. Bu endorfinler depresyona karşı savaşır. 
Ayrıca, el bisikleti sizi dışarı çıkaran bir spordur. D vitamini güneşten emilir, bu da ruh hallerini düzenlemeye yardımcı olur. Ve handcycling, bir grup etkinliği olabilir. Bisiklet süren çoğu kişi gibi, engelli insanlar da seyahat etmeyi sevdikleri grupları bulabilirler. Ya da bisikletlerini sürerken çocuklarıyla, eşleriyle veya arkadaşlarıyla bisiklete binebilirler.

Ne tür el bisikletleri var?

Çeşitli yetenekler için çok çeşitli eğlence amaçlı el bisikletleri bulunmaktadır. Bu el bisikletleri yeni başlayanlar içindir ve rekabetçi el bisikletleri ile aynı değildir. Bazı tipte el bisikletleri şunlardır:

  • Çocuklar için el bisikletleri
  • Cross-training El Bisikleti
  • Off-road El Bisikleti
  • Dik El Bisikleti
  • Yaslanılabilir El Bisikleti

Farklı stiller, sürücünün yeteneğini, bisikletin işlevini ve aerodinamik gibi diğer faktörleri dikkate alır. İnternet'te çeşitli el bisikletleri bulabilirsiniz .

Bir El Bisikletini Nasıl Geçiyorsunuz?

Bir El Bisikletine ilk başta birkaç kez yardım istemeniz gerekebilir, ancak sonunda bunu kendiniz yapabilmeniz gerekir. Bu YouTube videosunu izlemeniz size nasıl yapıldığını gösterecektir.

İlk önce, tekerlekli sandalyenizi el döngüsüne doğru çekin. Kollarınızı kullanarak, vücudunuzu bir elinizle sandalyenizde ve diğerini el bisikletinizde kaldırın. Ağırlığınızı tekerlekli sandalyenizden el bisikleti koltuğunuza geçirin.

Oturduğunuzda, ayaklarınızı pedallara yerleştirebilirsiniz. El bisikletleri, ayaklarınızı sağlam bir şekilde yerinde tutmak için ayak kayışları içerir. Bacaklarınızı bir cırt bant ile birlikte sabitlemeniz gerekebilir. Güvenli bir şekilde bulunduğunuzda, kaskınızı takmayı unutmayın!

Hangi Güvenlik Önlemlerini Almalıyım?

Herhangi bir bisiklete binerken, mutlaka almanız gereken bazı önlemler vardır. Kaskınızı ve diğer güvenlik ekipmanlarınızı taktığınızdan emin olun. Yolculuk yaptığınız bölgeyi bilin, böylece kaybolmayın ya da beklenmedik bir problemle karşılaşmayın. Yardım için aramanız gerekiyorsa yanınızda bir cep telefonu getirin. Uzun bir yolculuk için gidiyorsanız, başka yetişkinlerin yanınızda olmasını sağlayın. Ve bir el bisikleti sürerken, bir emniyet bayrağı takmak iyi bir fikirdir. Ayrıca, herhangi bir alıştırmada olduğu gibi, özellikle ilk başladığınızda, aşırıya kaçmadığınızdan emin olun.

El çantaları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Top End web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ne tür bir bisiklet almanız gerektiği, ölçümleri nasıl alacağınız ve satın alma işleminden sonra kullanmanız gereken el bakımıyla ilgili birçok soruyu yanıtlıyor.

Kaynak: https://www.passionatepeople.invacare.eu.com/handcycling-basics-handcycling-right/

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.