Güncel
news-details
Makale

Myasthenia Gravis - Tedavi

Tedavi myastenia gravis semptomlarını kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir, böylece büyük ölçüde normal bir hayat yaşayabilirsiniz.

Ancak bazı insanlar sürekli tedaviye ihtiyaç duyarlar ve durum aniden kötüleşirse bazen hastanede acil tedavi gerekebilir.

Tetikleyicileri önleme

Miyastenia gravis semptomlarının bazen belirli bir tetikleyicisi olabilir. Tetikleyicilerinizi önlemek için elinizden geleni yapmak yardımcı olabilir.

Ortak tetikleyiciler şunları içerir:

   - yorgunluk ve bitkinlik - bol dinlenmek ve kendinizi fazla zorlamamak yardımcı olabilir

   - stres - stres seviyenizi azaltmaya yardımcı olacak bazı ipuçlarını okuyun.

   - enfeksiyonlar -  yıllık grip aşısı ve bir kerelik pnömokok aşısı yaptırmanız tavsiye edilebilir, ancak zona aşısı gibi bir "canlı" aşıdan önce tavsiye alın  (canlı aşılar zayıflamış virüsler veya bakteriler içerir)

   - ilaçlar - miyastenia gravis semptomlarını tetikleyebilecek ilaçlar listesinde herhangi bir şey almadan önce doktorunuzun durumunuzun farkında olduğundan emin olun ve tavsiye alın. 

   - cerrahi - herhangi bir ameliyat yapmadan önce cerrahınızın durumunuzun farkında olduğundan emin olun

Ani zayıflıklarınız varsa yalnız yüzmek gibi tehlikeli olabilecek aktivitelerden kaçınmak da iyi bir fikirdir.

İlaç

pyridostigmine

Miyastenia gravis için kullanılan ilk ilaç genellikle elektrik sinyallerinin sinirler ve kaslar arasında dolaşmasına yardımcı olan piridostigmin adı verilen bir tablettir.

Kas zayıflığını azaltabilir, ancak etki sadece birkaç saat sürer, bu nedenle günde birkaç kez almanız gerekir. Bazı insanlar için, semptomlarını kontrol etmek için ihtiyaç duydukları tek ilaç budur.

Olası yan etkiler mide krampları, ishal , kas seğirmesi ve hasta hissetmeyi içerir. Bunlardan herhangi birini alırsanız doktorunuza söyleyin, çünkü yan etkilere yardımcı olmak için diğer ilaçları reçete edebilirler.

steroidler

Piridostigmin yardımcı olmazsa veya sadece kısa süreli rahatlama sağlarsa, doktorunuz prednizolon  gibi steroid tabletleri almayı önerebilir.

Bunlar, bağışıklık sisteminizin (vücudun hastalık ve enfeksiyona karşı doğal savunması) aktivitesini azaltarak, sinirler ve kaslar arasındaki iletişim sistemine saldırmasını durdurmak için çalışır.

Prednizolon genellikle yutma veya nefes alma ile ilgili problemleriniz varsa veya semptomlarınız kötüleşmeye devam ederse ve hızla tedaviye ihtiyacınız varsa hastanede başlatılır.

Genellikle tabletleri her gün almanız tavsiye edilir. Belirtilerinizin ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak, başlangıçta yüksek bir doz almanız gerekebilir, bu da belirtileriniz kontrol altına alındıktan sonra mümkün olduğunca yavaş yavaş azaltılacaktır.

Bunun nedeni, steroidlerle uzun süreli tedavinin kilo alımı, ruh hali değişimleri ve artan enfeksiyon riski gibi hoş olmayan yan etkilere neden olabilmesidir.

İmmünosupresanlar

Steroidler semptomlarınızı kontrol etmiyorsa veya yüksek dozda steroid almanız gerekiyorsa veya steroidler önemli yan etkilere neden oluyorsa, doktorunuz azatiyoprin veya mikofenolat gibi bağışıklık sisteminizin aktivitesini azaltan farklı bir ilaç almanızı önerebilir.

Bu ilaçlar her gün tablet olarak alınır. Tam olarak yürürlüğe girmesi en az 9 ay sürebilir, bu nedenle ilk önce daha önce belirtilen ilaçlardan birini almanız gerekir.

Yan etkiler arasında enfeksiyon kapma, duygu ve hasta olma, iştahsızlık ve yorgunluk riski artabilir. Ayrıca vücudunuzdaki ilaç miktarını kontrol etmek için düzenli kan testlerine ihtiyacınız olacaktır.

Bu ilaçlar semptomlarınızı uzun süre (genellikle yıllar) kontrol altında tutarsa, sonunda almayı bırakmak mümkün olabilir.

Ameliyat

Timektomi olarak bilinen timus bezini çıkarmak için cerrahi, bazen miyastenia gravisiniz varsa önerilebilir.

Anormal şekilde büyüyen bir timus (timoma) olan kişilerde olmasa da, alışılmadık derecede büyük timuslu (göğüste küçük bir bez) bazı insanlarda miyasteni semptomlarını iyileştirdiği gösterilmiştir.

Semptomlar genellikle ameliyattan sonraki ilk birkaç ayda düzelir, ancak 2 yıla kadar iyileşmeye devam edebilir.

Ameliyat şunları yapabilir:

   - almanız gereken steroid dozunu azaltın

   - diğer immünosüpresanları alma gereksinimini azaltma

   - ameliyattan sonra en az 3 yıl boyunca kötüleşen semptomlar nedeniyle hastaneye gitme şansını azaltın

Bir timomunuz varsa, timektominin genellikle miyasteni semptomlarınız üzerinde çok fazla etkisi olmaz. Ancak timus bezinizi çıkarmak için ameliyat genellikle tavsiye edilir, çünkü büyümeye devam etmek için bırakılırsa sorunlara neden olabilir.

Timektomiler genellikle anahtar deliği cerrahi teknikleri kullanılarak gerçekleştirilir  . Bu, timüsün göğüste küçük kesikler (insizyonlar) yoluyla yerleştirilen cerrahi aletler kullanılarak çıkarıldığı yerdir.

Hastanede acil tedavi

Miyastenia gravisli bazı kişilerde semptomlarının aniden kötüleştiği dönemler vardır - örneğin, ciddi solunum veya yutma problemleri yaşayabilirler.

Myatenik kriz olarak bilinen bu potansiyel olarak hayatı tehdit eden semptomlar hastanede acil tedavi gerektirir.

Tedavi şunları içerebilir:

    - yüz maskesi ile oksijen

    - solunum makinesi (ventilatör) kullanma

    - intravenöz immünoglobulin tedavisi - bağışlanan kandan yapılan ve bağışıklık sisteminizin çalışma şeklini geçici olarak değiştirerek kas gücünü artıran bir tedavi

    - plazmaferez - kanınızın sinirler ve kaslar arasındaki iletişim sistemine saldıran zararlı antikorları filtreleyen bir makine aracılığıyla dolaştırıldığı yerlerde.

Kaynak : NHS

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.