Güncel
news-details
Makale

Myasthenia Gravis - Genel Bakış

Miyastenia Gravis, kas güçsüzlüğüne neden olan nadir uzun süreli bir durumdur.

En sık gözleri ve göz kapaklarını, yüz ifadelerini, çiğneme, yutma ve konuşmayı kontrol eden kasları etkiler. Ancak vücudun birçok bölümünü etkileyebilir.

Genellikle 40 yaşın altındaki kadınlarda ve 60 yaşın üzerindeki erkeklerde başlayan her yaştan insanı etkileyebilir.

Miyastenia Gravis belirtileri

Miyastenia Gravis'in yaygın semptomları şunlardır:

   - sarkık göz kapakları

   - çift ​​görme

   - yüz ifadeleri yapmada zorluk

   - çiğneme problemleri ve  yutma güçlüğü

   - konuşma bozukluğu

   - zayıf kollar, bacaklar veya boyun

   - nefes darlığı  ve bazen ciddi nefes alma zorlukları

Yorgun olduğunuzda belirtiler daha da kötüleşir. Birçok insan günün sonuna doğru daha kötü olduklarını ve ertesi sabah biraz uyuduktan sonra daha iyi olduklarını fark eder.

Doktora ne zaman görülmeli

Miyastenia Gravis'in neden olabileceği uzun süreli veya endişe verici belirtileriniz varsa bir doktora görünün.

Belirtilerinizi ve tıbbi geçmişinizi soracaklar.

Doktor, miyastenia gravis tanısı koymaya veya semptomlarınızın diğer olası nedenlerini araştırmaya yardımcı olmak için testler için bir uzmana başvurabilir.

Sahip olabileceğiniz testler arasında bir kan testi , sinirlerinizin ne kadar iyi çalıştığını görmek için bir test ve CT taraması veya MRI taraması gibi bazı taramalar bulunur .

Miyastenia gravis için tedaviler

Miyastenia gravis semptomlarını kontrol altında tutmaya yardımcı olan tedaviler şunları içerir:

   - semptomları tetikleyen herhangi bir şeyden kaçınmak - bazı insanlar yorgunluk ve stres gibi şeylerin semptomlarını daha da kötüleştirdiğini fark eder

   - kas zayıflığını iyileştirmeye yardımcı ilaç

   - timus bezini çıkarmak için cerrahi (göğüste miyastenia gravis ile bağlantılı küçük bir bez)

Semptomlar aniden kötüleşirse (örneğin, şiddetli nefes alma veya yutma zorlukları geliştirirseniz) hastanede acil tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Miyastenia gravis için görünüm

Miyastenia gravis, iyileştiğinde tipik olarak fazları ve kötüleştiğinde fazları olan uzun süreli bir durumdur.

Genellikle vücudun çoğunu etkiler, gözlerden ve yüzlerden haftalar, aylar veya yıllar boyunca diğer bölgelere yayılır. Yaklaşık 5 kişiden 1'inde sadece göz kasları etkilenir.

Tedavi genellikle semptomları kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Çok nadiren, myastenia gravis kendi kendine iyileşir.

Şiddetli ise, myastenia gravis hayatı tehdit edici olabilir, ancak çoğu insan için yaşam beklentisi üzerinde önemli bir etkisi yoktur.

Miyastenia gravis nedeni 

Miyastenia gravis, sinirler ve kaslar arasında gönderilen sinyallerle ilgili bir sorundan kaynaklanır.

Otoimmün bir durumdur, yani bağışıklık sisteminin (vücudun enfeksiyona karşı doğal savunması) yanlışlıkla vücudun sağlıklı bir kısmına saldırması anlamına gelir.

Miyastenia graviste, bağışıklık sistemi sinir ve kaslar arasındaki iletişim sistemine zarar verir, kasları zayıflatır ve kolayca yorur.

Bunun neden olduğu açık değil, ancak timus beziyle (göğüste bağışıklık sisteminin bir parçası olan bir bez) ilgili sorunlarla bağlantılı.

Miyastenia gravisli birçok insan normalden daha büyük bir timus bezine sahiptir. Yaklaşık 10 kişiden 1'inde timom adı verilen timusun anormal büyümesi vardır.

Kaynak : NHS

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.