Güncel
news-details
Makale

Hipotoni - Tedavi

Hipotoni (azalmış kas gücü) için önerilen tedavi planı altta yatan nedene bağlı olacaktır.

Genel Bakış

Nedenleri ve Teşhisi

Bir bebeğin erken doğmasından kaynaklanan hipotoni genellikle bebek büyüdükçe iyileşir.

Ancak bu süre zarfında ve prematürite ile ilişkili diğer problemler için uzman tedavi ve desteğe ihtiyaç duyulabilir.

Miyastenia gravisli annelerden doğan bebeklerde hipotoni genellikle hızlı bir şekilde iyileşir. Yine, bebek gelişirken uzman tedavi ve desteğe ihtiyaç duyulabilir.

Hipotoninin bir enfeksiyondan kaynaklandığı durumlarda, enfeksiyon başarıyla tedavi edilirse semptomlar kaybolabilir.

Altta yatan hipotoni nedeni için bir tedavi mümkün değilse - maalesef sıklıkla olduğu gibi - tedavi esas olarak kişinin kas fonksiyonunu iyileştirmeye ve desteklemeye çalışmaya odaklanacaktır.

Bu fizyoterapi , mesleki terapi , konuşma ve dil terapisi ile yapılır. Örneğin, ortezler ve uyarlanabilir ekipman gerekebilir.

Bazı durumlarda, ev uyarlamaları, yürüyüş yardımcıları ve tekerlekli sandalyeler gibi şeylerin ödenmesine yardımcı olmak için sosyal bakım hizmetlerinden finansman sağlanabilir.

Okulda ek desteğe ihtiyaç duyulursa, fon da sağlanabilir.

Fizyoterapi

Fizyoterapi önerilirse, fizyoterapist çocuğunuzun kas gücünü değerlendirecek ve bir dizi egzersiz ve görev yapmasını isteyecektir.

Hipotoni tedavisinde, fizyoterapinin ana hedefleri:

   - Düşük kas gücü telafi etmek için duruş ve koordinasyonu iyileştirin

   - Kolların ve bacakların eklemlerinin etrafındaki kasları güçlendirin, böylece daha fazla destek ve stabilite sağlarlar

Fizyoterapist, çocuğunuzun günlük olarak yapması için bir dizi egzersiz içeren bir program tasarlayacaktır. 

Terapi eğlenceli olmalı ve hem evde hem de okulda çocuğunuzun günlük rutin ve günlük aktivitelerine entegre edilmelidir.

İş terapisi

Mesleki terapi, günlük aktiviteleri gerçekleştirmek için gereken becerileri öğretir. Örneğin, mesleki terapist giyinme ve beslenme için gerekli el ve parmak becerilerini geliştirmeye odaklanabilir.

Fizyoterapide olduğu gibi, size düzenli mesleki terapi seansları sunulabilir. Ayrıca günlük olarak gerçekleştirebileceğiniz egzersizler ve görevler de öğretilir.

Ayak bilekleriniz veya ayaklarınız hipotoniden etkileniyorsa, ayak bileği veya ayak destekleri daha kolay hareket etmenize yardımcı olacak ekipmanlar da önerilebilir.

Konuşma ve dil terapisi

Bir konuşma ve dil terapisti (SLT) çocuğunuzun beslenmesini ve yutulmasını değerlendirebilir ve bazen hipotoni ile ilişkili olabilecek yutma problemlerini tanımlamaya yardımcı olabilir.

SLT ayrıca besleme desteği hakkında önerilerde bulunabilecektir.

Kaynak : NHS

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.