Güncel
news-details
Makale

Daha iyi Tekerlekli Sandalye Tekerlekleri Seçmek için 3 İpucu

Tekerlekli sandalyenizi yapılandırırken, gözden kaçırılması en kolay şeylerden biri, ihtiyacınız olan tekerleklerin önemidir. Yapacağınız seçim, çoğunlukla tekerlekli sandalyenizi nerede kullandığınıza , içeride mi yoksa dışarıda mı, arazide mi yoksa bir etkinlikte mi sorularına bağlı olarak değişir. Ve doğru seçimi yapmak çok önemlidir.

Acı hisseden veya ağrı hisseden birisinin gerçekten titreşim miktarını sınırlaması gerekir ve diğer kullanıcılar hızlarını bağımsızlık duygusunun bir parçası olarak değerlendirebilir. Aşağıda, şüphesiz günlük hayatınızı etkileyecek, bilinçli bir karar vermeniz gerekebilecek tekerlekli sandalye tekerlekleri, lastikler ve tekerlekler hakkındaki tüm gerçekleri ve ayrıntıları tartışacağız. Umarım, bu küçük kılavuzu okuduktan sonra, olumlu bir etki yaratacaktır.

Sürüşün, hızın, manevra kabiliyetinin ve kontrolün yumuşaklığı , muhtemelen sandığınızdan daha fazla, tekerlekli sandalye tekerlekleri, lastikler ve tekerleklerle ilgilidir . Ancak, bu bileşenlerin seçilmesi kesinlikle açık bir görev değildir. Bu yüzden, bir yaşam tarzı, performans, bakım ve uygun fiyat gereksinimlerinizi karşılayan kombinasyonu seçmenize yardımcı olacak böyle bir terapist veya sağlık uzmanı olan bir uzman edinmek akıllıca olacaktır.

1. Tekerlekli sandalye tekerleklerinin bileşenleri ve dikkat edilmesi gerekenler

Manuel tekerlekli sandalyelerde genellikle iki tekerlek takımı bulunur:

   - Tekerlek veya direksiyon adı verilen , önünde bir çift ;

   - Ve arkada bir çift tahrik tekerleği.

Elektrikli tekerlekli sandalye , sürücü teknolojisinin türüne bağlı olarak üç çift kadar olabilir:

   - Bir sürücü çifti ;

   - Bir veya iki tekerlek çifti (bir orta tekerlekten çekiş durumunda).

Tekerlekli sandalye arka tekerlekleri bir lastik, jant (ve manuel sandalyelerde el jantı ), jant telleri (veya mag) ve bir göbeğinden oluşur. Göbek, tekerleğin merkezidir, tekerlekler veya magler jantı göbeğe bağlar ve jant, lastiğin monte edildiği yerdir. Tekerlekli sandalyeyi itmek için el jantları kullanılır.

Kollo jantlar bisiklet tekerlekleri gibi görünür ve tekerlekler genellikle metalden yapılır. Genellikle 24 veya 36 jant vardır. Jantlar çaprazlanabilir veya radyal olarak konuşlu olabilir.

Mag tekerlekleri sentetik malzemeden yapılmıştır ve genellikle ondan daha küçük tekerleklerden oluşur.

Manuel tekerlekli sandalyelerin arka tekerlekleri normalde taşıma sırasında kolay kullanım için hızlı serbest bırakma akslarıyla donatılmıştır. Tekerlek lastikleri genellikle sandalyeye vidalı akslarla monte edilir.

Sizin için uygun tekerlek tiplerini seçerken göz önünde bulundurmanız gereken önemli faktörler , ağırlıkları ve onları kullanacağınız ortamdır. Jantlı tekerlekler genellikle mag tekerleklerden daha hafiftir, ancak daha fazla bakım gerektirir. Ayrıca nemli yüzeyler için daha az uygundurlar. Mag tekerlekleri neredeyse bakım gerektirmez, ancak aşırı sıcaklıklardan etkilenebilirler.

2. Tekerlekli sandalye ebatlarına göre tekerlek ebatları

Tekerlekli sandalye tekerlekleri, standart hale getirilmiş çeşitli tekerlekli sandalye boyutlarına sahiptir:

   - Standart manuel yetişkin bir tekerlekli sandalye tahrik tekerleği boyutu 24 ”(yaklaşık 61 cm);

   - Standart elektrikli tekerlekli sandalye tahrik tekerleği boyutu 18 ”(yaklaşık 45,7 cm);

   - Caster tekerlekleri manuel tekerlekli sandalyeler için (yaklaşık 7,6 cm), ama çok daha yaygın ve günlük kullanım için pratik 4”, 3” ila start 6”'tir.

Tekerlek genişliğinin yanı sıra tekerlek boyutu çapı da tekerlekli sandalyeyi hareket ettirmek için gereken rahatlığı ve gereken çabayı etkiler. Bu nedenle, sandalyeye rahatça oturabilmenizi sağlayacak bir sürüş tekerleği seçmelisiniz ve aynı zamanda onu itmek için minimum çaba sarf etmesi gerekir.

Elektrikli tekerlekli sandalye tahrik tekerlekleri daha küçüktür ve lastik daha güçlü ve daha kalın malzemeden yapılmıştır...

Alternatif olarak, manuel tekerlekli sandalyenizin tüm avantajlarından ödün vermeden, elektrikli tekerlekli sandalyelerin zahmetsiz gücünün keyfini çıkarmanın bir yolu da vardır. Tek gereken ekstra bir tekerlek.

Hizalama ve düzeltme

Tekerleklerin hizalanması çok önemlidir. Tekerlekli sandalyenin nasıl sürdüğünü, yön dengesini, lastiklerdeki aşınmayı ve itmek için gereken çabayı etkiler. Aşağıdaki üç yönü göz önünde bulundurmanız gerekir:

    - Arka tekerleklerdeki kamber , tekerleklerin dikey düzlemlerinde içe veya dışa doğru eğiktir. Tahrik sırasında elleri vücuda yaklaştırmak suretiyle tekerlekli sandalyeyi daha kolay hareket ettirmek için kullanılır. Çoğunlukla kendinden tahrikli insanlar için geçerlidir ve kapılardan geçerken parmak korumasının yanı sıra daha iyi yanal stabilite sağlar.

    - Kritik bir hizalama sorunu, içeri girme ve dışarı çıkmadır (iki arka tekerlek arasındaki paralel olmayan ilişki). Yuvarlanma direncini ve lastiklerdeki aşınmayı önemli ölçüde artıracağından , bu yanlış hizalamalardan kaçınmalısınız. Ayrıca, yön dengesi, özellikle parmak uçlarında zarar görecektir.

    - Bir eksenin üzerinde dönerken bir tekerlek sallandığında, bir tekerleğin açılması (hizalanması) gerekir. Mag tekerlekleri fabrikasyon üzerine ayarlanmış ve aşırı koşullara maruz kalmadıkça doğru kalırlar. Jantlı tekerlekler daha savunmasızdır, çünkü çeşitli koşullar jantların bozulmasına neden olur. Bu tür sorunların ehliyetli bir tamir teknisyeni tarafından onarılması gerekir.

3. Peki ya lastikler?

Tekerlekli sandalye lastikleri pnömatik (hava dolu), sağlam ve düz serbest (köpük, üretan veya kauçuk dolu) olabilir . İstenen arazi kullanımına bağlı olarak, derin bir profilden (Dağ bisikleti lastikleri gibi) düz bir profile kadar her şeye sahip olabilirler. Genel bir kural olarak, lastiklerin tekerlekli sandalyenin belirli yüzeylerde ne kadar kolay yuvarlanacağını etkilediğini bilmeniz gerekir. Lastik ne kadar sert olursa, tekerlekli sandalyeyi o kadar kolay zorlar. Lastik ne kadar yumuşaksa, onu itmek o kadar zor olacaktır. İşte seçimleriniz:

    - Pnömatik lastikler patlarsa düzleşir ve hasar görmeden bile yumuşarlar; çünkü valfler bisiklet lastiğine benzer şekilde zamanla sürekli hava kaybederler ancak bordürler veya diğer engellerin üzerinden geçerken şok emici bir işlevi vardır, bu nedenle engebeli zeminde daha yumuşak bir sürüş. Yüksek basınçlı pnömatik lastikler (7 ila 10 bar) düz ve pürüzsüz yüzeylerde en iyi sürüşü sağlar, zemine temas yüzeyi daha küçük olduğundan sürüş direnci düşüktür.

    - Sağlam lastikler neredeyse hiç bakım gerektirmez ve tekerlekli sandalyenin ömründe aşınması muhtemel değildir, ancak daha zorlu yolculuklara çıkacaksınız. Tekerlekli sandalye lastiğinin nasıl oturduğunu öğrenmek için aşağıdaki videoya bakın. Düz lastiksiz bir lastiğin avantajına sahip olacaksınız, ancak diğer yandan, tamamen pompalı bir yüksek basınçlı hava lastiğinin iyi sürüş performansı ile asla karşılaştırılamaz.

    - Düz serbest lastikler yarı katı bir malzeme ile doldurulmuş pnömatik lastiklerdir. Patlak lastiklere maruz kalmazlar ve sağlam bir lastikten daha yumuşak bir sürüş sağlarlar.

Tekerlekli Sandalye Lastikleri Nasıl Takılır:

Bazı yeni lastikler satın aldığınızda, onları takmanız gerekir. Kendiniz yapabilirseniz, zamandan tasarruf edersiniz ve tekerlekli sandalyenizi kendinizde tutabiliyor olmanın memnuniyetini kazanırsınız.

İşte sağlam bir tekerlekli sandalye tekerleği takmak için bir video kılavuzu:

 

Kaynak : Passionate People Invacare 

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.