Güncel
news-details
Makale

Basınç hasarı riskini azaltmak için tekerlekli sandalye minderi seçenekleri

Genel olarak, uygun bir tekerlekli sandalye seçilmesine yönelik çok fazla çaba ve araştırma vardır, ancak tekerlekli sandalye koltuk minderi seçiminde verilen önem aynı mıdır?

Tekerlekli sandalye koltuk minderi uzun süreli sağlık, refah ve etkinliğe katılımın sağlanması için kritik öneme sahiptir. Uygun koruma, rahatlık ve hareket özgürlüğü sağlayan ya da tekerlekli sandalyenin yapmanıza yardımcı olacağını umduğunuz etkinlikleri veya görevleri destekleyen bir yastık olmadan, engellenmesi daha muhtemeldir.

Dikkate Alınması Gerekenler

1. Zaman

Tekerlekli sandalyede ne kadar zaman harcıyorsun? Tekerlekli sandalyeye bağımlıysanız ve bağımsız olarak transfer yapamıyorsanız, bu nedenle sandalyenizde günün yüksek bir yüzdesini harcamanız durumunda, risk yönetiminin en üst kısmında bir tekerlekli sandalye minderi düşünmeniz gerekebilir. Bununla birlikte, eğer tekerlekli sandalyeniz daha uzun mesafeleri desteklemek veya yalnızca topluma erişimi sağlamak için kullanılıyorsa ve bağımsız olarak transfer edebiliyorsanız, daha düşük risk korumasına sahip bir tekerlekli sandalye minderi düşünebilirsiniz.

Bu örnekler altta yatan herhangi bir tıbbi durumu veya kronik cilt bütünlüğü gereksinimlerini dikkate almaz; bu nedenle kişiselleştirilmiş değerlendirme her zaman gereklidir.

2. Duruş

Oturma dengenizi ve dik pozisyonda durma (statik oturma dengesi) veya hareketi takiben dik pozisyona dönme (dinamik oturma dengesi) sorunlarınız olup olmadığını düşünün. Bu , ne kadar postural destek sağladığı bağlamında tekerlekli sandalye koltuk minderi içinde hangi malzemenin kullanıldığını etkileyebilir.

3. Cilt bütünlüğü

Şu anda tedavi edilen bir basınç ülseriniz var mı veya basınç ülseri gelişim öyküsü var mı? Bir basınç ülseri gelişme riskiniz, bazıları önceden belirlenmiş olan bir dizi faktör tarafından belirlenir. Cilt bütünlüğü risklerini belirlemek için sağlık uzmanları standart bir değerlendirme kullanacaktır. Potansiyel risk faktörlerinin farkındalığı, sağlık uzmanınız ve ürün uzmanınızla bilinçli kararlar vermenizi sağlar.

Seçenekler

Temel olarak seçenekler köpük, yüksek yoğunluklu hafızalı köpük, jel ve hava gibi malzemeleri içerir.

Bu malzemelerin her biri yüksek risk altındakileri desteklemek için tasarlanmıştır, bu nedenle karar genellikle yukarıda belirtilen noktalara gelir.

Köpük , tekerlekli sandalye ve koltuklarda kullanılabilecek iyi bir basınç rahatlama ve konfor sunar. Yüksek risk altındakileri destekleyebilse de, bu model daha bağımsız bir şekilde transfer edebilen tekerlekli sandalye kullanıcılarının rahatı için kullanılan temel bir yastık olarak düşünülebilir.

Yüksek yoğunluklu hafızalı köpük, ısıya duyarlı yüksek risk basıncı sağlar ve kullanıcıların destek ve korumayı artıran vücut şekli ile uyumludur. Bu aynı zamanda, kullanıcının vücut şeklini almak ve korumak için yapılmış bir kalıplanmış köpük yastık kullanılması durumunda da geçerli olacaktır.

Sıklıkla köpükle birlikte kullanılan jel, basınç ülseri oluşması riski çok yüksek olanlara bir çözüm sunar. Jel, kullanıcının bireysel olarak daha belirgin olan belirli noktaları hedef almak için ischial tuberosities , sakral alan veya modüler sistemlerin kullanımı olsun, kullanıcının en büyük risk altında olduğu durumlarda özellikle konumlandırılabilir.

Hava dolgulu tekerlekli sandalye minderleri , çok yüksek basınç hasarı riski için risk azaltma sunar. Birbirine bağlı hava hücreleri, havanın minder içinde serbestçe hareket etmesine izin verir, bu da kullanıcıların kendi hareketlerine ve basınç noktalarına kendiliğinden uyum sağlayabileceği anlamına gelir. Bunun yarattığı daldırma, tepe basınç değişikliklerinin en aza indirilmesini sağlar. 

Bu bilgi bilinçli bir seçim yapmanıza yardımcı olmak için önemli olsa da, basınçlı bakım konusunda karar verirken daima uygun bir uzmana başvurmanızı tavsiye ederiz.

Kaynak : Passionate People Invacare

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.