Güncel
news-details
Makale

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) : Birlikte Yaşamak

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan bir çocuğa bakmak zorlayabilir.

DEHB'ye özgü itici, korkusuz ve kaotik davranışlar, günlük aktiviteleri yorucu ve stresli hale getirebilir.

Başa çıkma yolları

Zaman zaman zor olsa da, DEHB olan bir çocuğun davranışlarına yardımcı olamayacağını hatırlamak önemlidir. DEHB olan insanlar dürtüleri bastırmakta zorlanıyor, bu da bir durumu veya sonuçlarını düşünmeden önce durmadıkları anlamına geliyor.

DEHB olan bir çocuğa bakıyorsanız, aşağıdaki önerileri yararlı bulabilirsiniz.

Günü planla

Günü planlayın ki çocuğunuz ne bekleyeceğini bilsin. Belirlenmiş rutinler, DEHB'li bir çocuğun günlük yaşamla nasıl başa çıkacağı konusunda bir fark yaratabilir.

Örneğin, çocuğunuz okula hazırlanmak zorundaysa, yapılandırılmış adımlara bölün, böylece tam olarak ne yapmaları gerektiğini bilirler.

Net sınırları belirle

Herkesin hangi davranışın beklendiğini bildiğinden emin olun ve anında övgü veya ödüllerle olumlu davranışı güçlendirin. Sınırların aşılması halinde bir imtiyaz alma gibi uygulanabilir sonuçları kullanarak net olun ve bunları tutarlı bir şekilde izleyin.

Olumlu ol

Özel övgü verin. Bir genel bir söz kullanmak yerine: "Bunu yaptığın için teşekkürler" diyebilirsin: "Bulaşıkları çok iyi yıkadın. Teşekkür ederim."

Bu, çocuğunuza niçin memnun olduğunuzu ve nedenini açıklayacaktır.

Talimat vermek

Çocuğunuzdan bir şey yapmasını istiyorsanız, kısa talimatlar verin ve spesifik olun. Sormak yerine: "Yatak odanı toplayabilir misin?" "Oyuncaklarını lütfen kutuya koy ve kitapları tekrar rafa koy."

Bu, çocuğunuzun ne yapması gerektiğini daha net hale getirir ve doğru aldıklarında övgü fırsatları yaratır.

Teşvik planı

Bir puan veya yıldız çizelgesi kullanarak kendi teşvik planınızı kurun, böylece iyi davranış bir ayrıcalık kazanabilir. Örneğin, bir alışveriş gezisinde iyi davranmak, çocuğunuza bilgisayarda ya da bir tür oyunda zaman kazandırır.

Çocuğunuzu bu işe dahil edin ve ayrıcalıkların ne olacağına karar vermelerine yardımcı olun.

Bu grafikler düzenli değişikliklere ihtiyaç duyar veya sıkıcı hale gelir. Hedefler şöyle olmalı:

   - hemen - örneğin, günlük

   - orta dereceli - örneğin haftalık

   - uzun vadeli - örneğin, üç aylık

Bir seferde yalnızca bir veya iki davranışa odaklanmaya çalışın.

Erken Müdahale

Uyarı işaretlerine dikkat edin. Çocuğunuz sinirleniyor, aşırı uyarılmış ve öz kontrolünü kaybetmek üzere görünüyorsa, müdahale edin.

Çocuğunuzu mümkünse durumdan uzaklaştırarak dikkatinizi dağıtın. Bu onları sakinleştirebilir.

Sosyal durumlar

Sosyal durumları kısa ve tatlı tutun. Arkadaşlarınızı oynamaya davet edin, ancak oyun zamanlarını kısa tutun, böylece çocuğunuz kendi kontrolünü kaybetmez. Çocuğunuzun okulda geçirdiği bir günün ardından yorgun veya aç hissederken bunu yapmayı amaçlamayın.

Egzersiz

Çocuğunuzun gün boyunca çok fazla fiziksel aktivite aldığından emin olun. Yürüme, atlama ve spor yapma, çocuğunuzun kendini yıpratmasına ve uyku kalitesini arttırmasına yardımcı olabilir.

Yatmadan önce çok yorucu veya heyecan verici bir şey yapmadıklarından emin olun.

Yemekte ne yiyor

Çocuğunuzun ne yediğine bir göz atın. Çocuğunuz, katkı maddeleri veya kafein içerebilecek belirli yiyecekleri yedikten sonra hiperaktif ise, bunlardan bir günlük tutun ve bunları doktorunuzla görüşün.

Yatma zamanı

Bir rutine bağlı kalın. Çocuğunuzun her gece aynı saatte yattığından ve sabahları aynı saatte kalktığından emin olun.

Bilgisayar oyunları veya TV izleme gibi yatmadan önceki saatlerde aşırı uyarıcı faaliyetlerden kaçının.

Gece vakti

Uyku sorunları ve DEHB bir kısır döngü olabilir. DEHB, uyku semptomlarına neden olabilir ve bu da semptomları daha da kötüleştirebilir.

DEHB olan birçok çocuk yatağa koyulduktan sonra tekrar tekrar ayağa kalkacak ve uyku düzenini kesecektir. Uyku dostu bir rutinin denenmesi çocuğunuza yardım edebilir ve yatma süresini savaş alanından daha az yapabilir.

Okulda yardım

DEHB olan çocuklar genellikle okuldaki davranışlarıyla ilgili sorunlara sahiptir ve bu durum çocuğun akademik gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Çocuğunuzun ihtiyaç duyabileceği ekstra destek hakkında çocuğunuzun öğretmenleri veya okullarının özel eğitim ihtiyaçları koordinatörü ile konuşun.

DEHB olan yetişkinler

DEHB ile yaşayan bir yetişkin iseniz, aşağıdaki önerileri yararlı bulabilirsiniz:

    - Organize kalmakta zorluk çekiyorsanız, o zaman listeler yapın, günlükleri tutun, hatırlatıcıları tutun ve yapmanız gerekenleri planlamak için biraz zaman ayırın

    - Düzenli egzersiz yapın

    - Dinlenmenize yardımcı olacak, müzik dinlemek veya gevşeme teknikleri öğrenmek gibi yöntemler bulun

    - Eğer bir işiniz varsa, işvereninizle durumunuz hakkında konuşun ve daha iyi çalışmanıza yardımcı olmak için yapabilecekleri her şeyi tartışın

    - DEHB'niz sürüşünüzü etkiliyorsa , Sürücü ve Araç Ruhsatlandırma Ajansına bildirmeniz gerekeceğinden, doktorunuza araç kullanma uygunluğunuz hakkında konuşun

    - Yerel ya da ulusal bir destek grubuna başvurun ya da katılın - bu kuruluşlar sizi benzer durumdaki diğer insanlarla temasa geçirebilir ve iyi bir destek, bilgi ve öneri kaynağı olabilir.

Kaynak : NHS

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.