Güncel
news-details
Makale

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) : Teşhis

Siz veya çocuğunuzun dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla bunun hakkında konuşmayı düşünebilirsiniz.

Çocuğunuz hakkında endişeleniyorsanız, çocuğunuzun davranışlarıyla ilgili endişeleri olup olmadıklarını öğrenmek için doktorunuza gitmeden önce öğretmenleriyle konuşmak yardımcı olabilir.

Doktorunuz DEHB'yi resmi olarak teşhis edemez, ancak endişelerinizi sizinle görüşebilir ve gerekirse sizi uzman değerlendirmesi için yönlendirebilir.

Doktorunuzu gördüğünüz zaman size şunları sorabilirler:

    - belirtileriniz veya çocuğunuzunkiler hakkında

    - bu belirtiler ne zaman görülmeye başlandı

    - belirtilerin ortaya çıktığı yer - örneğin evde veya okulda

    - belirtilerin çocuğunuzun günlük yaşamını etkileyip etkilemediği - örneğin sosyalleşmeyi zorlaştırırsa

    - çocuğunuzun hayatında, ailede ölüm ya da boşanma gibi önemli bir olay varsa,

    - eğer DEHB aile öyküsü varsa

    - sizin veya çocuğunuzun sahip olabileceği diğer sağlık sorunları veya semptomları hakkında

Sonraki adımlar

Doktorunuz çocuğunuzun DEHB olabileceğini düşünüyorsa, ilk önce çocuğunuzun semptomlarının iyileşip iyileşmediğini, aynı kaldığını veya daha kötüye gittiğini görmek için bir "dikkatli bekletme" süresi önerebilir.

Ayrıca grup tabanlı, DEHB odaklı bir ebeveyn eğitim ve öğretim programı başlatmayı önerebilirler. Bir ebeveyn eğitim ve öğretim programı önerilmesi, sizin kötü bir ebeveyn olduğunuz anlamına gelmez - size ve çocuğunuza yardım etmenin yollarını öğretmeyi amaçlar.

Çocuğunuzun davranışları gelişmezse ve hem siz hem de doktorunuz günlük yaşamlarını etkilediğine inanıyorsa, doktorunuz sizi ve çocuğunuzu resmi bir değerlendirme için bir uzmana yönlendirmelidir.

Muhtemel DEHB olan yetişkinler için doktorunuz semptomlarınızı değerlendirecek ve aşağıdaki durumlarda sizi bir değerlendirme için sevk edebilir:

    - sizlere DEHB tanısı konmadı, ancak belirtileriniz çocukluk döneminde başladı ve o zamandan beri devam ediyor.

    - belirtileriniz zihinsel bir sağlık durumu ile açıklanamaz

    - semptomlarınız günlük yaşamınızı önemli ölçüde etkiler - örneğin, işte başaramadığınız veya yakın ilişkilerinizi zor bulduysanız

Çocuk veya genç olarak DEHB yaptırdıysanız ve belirtileriniz şu anda orta derecede veya ciddi fonksiyonel bozulmaya neden oluyorsa bir uzmana havale edilebilir.

Değerlendirme

Sizin veya çocuğunuzun resmi bir değerlendirme için sevk edilebileceği birkaç uzman vardır:

   - bir çocuk veya yetişkin psikiyatrist

   - çocuk doktoru - çocuk sağlığı uzmanı

   - DEHB'de uzmanlığa sahip bir öğrenme engeli uzmanı, sosyal hizmet uzmanı veya mesleki terapist

Kime yönlendirildiğiniz, yaşınıza ve bölgenizde neyin uygun olduğuna bağlıdır.

Sizin veya çocuğunuzun DEHB olup olmadığını belirlemek için basit bir test yoktur, ancak uzmanınız ayrıntılı bir değerlendirmeden sonra kesin bir teşhis koyabilir. Değerlendirme şunları içerebilir:

   - semptomların diğer olası nedenlerini ekarte etmeye yardımcı olabilecek bir fizik muayene

   - sizinle veya çocuğunuzla bir dizi röportaj

   - ortaklar, ebeveynler ve öğretmenler gibi diğer önemli kişilerden röportajlar veya raporlar

Çocuklar, gençler ve yetişkinlerde DEHB tanısı koyma kriterleri aşağıda belirtilmiştir.

Çocuklarda ve gençlerde tanı

Çocuklarda DEHB tanısı koymak bir dizi katı kritere bağlıdır. DEHB tanısı alabilmek için çocuğunuzun 6 veya daha fazla dikkatsizlik belirtisi veya 6 veya daha fazla hiperaktivite ve dürtüsellik belirtisi olması gerekir.

DEHB belirtileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

DEHB tanısı alabilmek için çocuğunuzun ayrıca:

    - en az 6 aydır sürekli olarak semptomlar sergiliyor

    - 12 yaşından önce semptomlar göstermeye başladı

    - En az 2 farklı ortamda belirtileri gösteriyorlar - örneğin, evde ve okulda, davranışın sadece belirli öğretmenlere veya ebeveyn kontrolüne bir tepki olabileceği ihtimalini dışlamak için

    - sosyal, akademik veya mesleki düzeyde hayatlarını önemli ölçüde zorlaştıran belirtiler

    - sadece gelişimsel bir bozukluğun parçası olmayan ya da zor bir aşama olan ve başka bir durumla daha iyi anlaşılmayan semptomlar

Yetişkinlerde tanı

Yetişkinlerde DEHB tanısı koymak daha zordur, çünkü çocukları ve gençleri teşhis etmek için kullanılan belirtiler listesinin yetişkinler için de geçerli olup olmadığı konusunda bazı anlaşmazlıklar vardır.

Bazı durumlarda, DEHB olan çocuklar için tanı kriterlerinde listelenen 6 veya daha fazla dikkatsizlik belirtisi veya 6 veya daha fazla hiperaktivite ve dürtüsellik belirtisi varsa, bir yetişkine DEHB tanısı konulabilir.

Değerlendirmenizin bir parçası olarak, uzman mevcut semptomlarınızı soracaktır. Bununla birlikte, mevcut tanı kılavuzları uyarınca, yetişkinlerde DEHB tanısı, semptomlarınız çocukluktan beri mevcut olmadıkça doğrulanamaz.

Çocukken sorun yaşayıp yaşamadığınızı veya DEHB tanısı almamış olduğunuzu hatırlamakta zorlanırsanız, uzmanınız eski okul kayıtlarınızı görmek veya ebeveynleriniz, öğretmenleriniz veya tanıyan başka biri ile konuşmak isteyebilir.

Bir yetişkinin DEHB tanısı alabilmesi için, semptomlarının yaşamlarının farklı alanları üzerinde orta derecede bir etkiye sahip olması gerekir, örneğin:

    - işte veya eğitimde başarısızlık

    - tehlikeli sürüş

    - arkadaş edinme zorluğu

    - ortaklarla ilişkilerde zorluk

Sorunlarınız yakın zamanda ortaya çıktıysa ve geçmişte düzenli olarak gerçekleşmediyse, DEHB yapmış sayılmazsınız. Çünkü şu anda DEHB'nin yetişkinlerde ilk kez gelişemediği düşünülmektedir.

Kaynak : NHS

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.