Güncel
news-details
Makale

Özel İhtiyaçlara Sahip Çocuğunuz İçin Evde Özel Motor Becerileri Geliştirmesinde Gereken 6 Yol

Başarılı olmak için çok çalışmak ve pratik yapmak zorundasınız. Elbette, bu evrensel bir kavramdır, ancak özel ihtiyaçları olan çocuklarda ince motor becerilerin gelişimi ile özellikle ilgilenilmesi gerekmektedir.

İnce motor becerileri eller, parmaklar ve yüzün, ağzın ve ayakların küçük kaslarına odaklanır. Ana odak, eldeki küçük kasların becerilerini geliştirmektir.

Oyun, bir çocuğun işidir ve çocukların kendilerini beslemeleri, fermuarları çekmeleri, tutturmaları, çizmeleri ve yazmaları için ellerinde ve parmaklarında kontrol, güç ve hassasiyet oluşturmak için oyuna dahil olmaları çok önemlidir.

Çocukların görevleri tamamlamak için ihtiyaç duydukları farkındalığı, planlamayı, gücü ve koordinasyonu geliştirmelerine yardımcı olmak için günlük uygulamaları teşvik etmek, faaliyetleri rutinlerine dahil etmek önemlidir. Ne kadar çok yetişkin spor salonuna giderse o kadar güçlenir ve egzersizlerinden daha hızlı sonuç alır. Benzer şekilde, sadece terapide değil, ayrıca evde becerilerini uygulayarak çocukların kaslarını güçlendirmek sonuçları daha hızlı geliştirecektir.

Çocukların sınıftan veya terapi oturumundan ayrılmasından sonra ince motor gelişimi yavaşlamamalıdır. Evde eğlenceli aktiviteler sunmak, çocukların gelişimini besleyebilir ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere önemli ince motorlu dönüm noktalarına ulaşma konusunda onlara bir başlangıç ​​verebilir:

1. İstifleme, sıralama ve çekimler

Dikkatlice blokları istifleme, renkli halkaları bir direğe yerleştirme, plastik şekilleri karşılık gelen yuvalara yerleştirme ve harfli boncukları dizmek çocukların parmaklarını sıralama ve inşa etme becerilerini geliştirmek için kullanmalarının mükemmel yoludur. Bonus olarak, çocukların renkleri, şekilleri, harfleri ve kelimeleri öğrenmesine yardımcı olabilir.

2. Doldurma ve boşaltma

 Çocukların tüm oyuncaklarını bir kamyondan veya kutudan atmaları kolaydır, ancak her şeyi geri koymak için çok daha fazla dikkat gerektirir. Bunu teşvik etmek, damperli kamyonları oynamak ve çocuklara kalemlerini (baş parmak ve işaret parmağı kullanmalarını sağlamak için ilham verir) ). Bu aktivite motor planlamayı iyileştirecek ve temizlik kavramını da öğrenmeye yardımcı olacaktır.

3. Oyun Hamuru ile oynamak

Tüm çocuklar oyun hamurlarını sever ve doğal olarak motor gelişimi iyileştirir. Oyun Hamuru dilimlemek için merdane, çocuk güvenlikli makası, plastik pizza kesicileri, çerez kesicileri ve hatta diş ipi gibi diğer araçları da dahil ederek bir adım daha ileri götürün. Neden çocuklar mutfakta yemek pişirmeye benzer bir yemek hazırlamak için hayal güçlerini kullanmıyorlar? Çocuklar ebeveynleriyle beraber yemek pişiriyormuş gibi hissedeceklerdir.

4. Banyo zamanı ve su oyunu

Banyo süresi boyunca ilaç damlalarını, ördek oyuncakları, ölçü kaplarını, süzgeçleri, plastik maşası ve küvete aklınıza gelebilecek her şeyi koyun. Çocuklar, bu araçların motor gelişimlerini geliştirirken nasıl çalıştıklarını öğrenerek eğlenecekler.

5. Kesme

Çocuk güvenlikli makas kullanarak çocuklar, el gücü geliştirmek için eski dergileri, oyun hamurunu, poster kağıdını veya ayakkabı kutusunu kesebilir. Ardından, parmak ve el koordinasyonu ve kontrolünü daha da geliştirmek için şekil ve rakamları kesmeye devam edin. Baş parmaklarını yukarıda tuttuklarından emin olun.

6. Tahta oyunları

Çocuklar için dizayn edilen tahta oytunlarının bir çoğunda gücü artırmak için parmakla itmek, zar atmak için avuçlarını kullanmak ve parçaları hareket ettirmek için araçlar kullanmak gerekir, bu da dönüş yapma, sayma kavramlarını öğrenirken motor kontrolünü ve ön yükseltmeyi , enkleri belirleme ve sosyal becerileri kullanmayı geliştirir. Harika bir aile zamanı geçiriyorlar.

Ebeveynler de Katılmalı

Sadece özel ihtiyaçları olan çocukların ebeveynleri değil çocuğu olan tüm ebeveynler için çocuklarıyla bu etkinliklere katılmak çok önemlidir. “Alıştırma mükemmelleştirir” ifadesini duydunuz ve aynısı ince motor becerileri geliştirmek için de geçerli. Ebeveynlerinden ekstra dikkat ve destek alarak, çocuklar sürekli el ve parmak gücünü ve koordinasyonunu geliştirebilir. Bunun yanı sıra hayal güçlerini daha da iyi kullanırlar.

Bu faaliyetler sadece günlük uygulamaları teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda tüm aileye güçlü bir destek sistemi olma ve birlikte eğlenme fırsatı sunar. 

Peki ne bekliyorsunuz? Oyuna başlayın!

Kaynak : FriendShipCircle.org

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.