Güncel
news-details
Makale

Klinik ve Okul Bazlı Tedavi: Çocuğunuz İçin Doğru Olan Hangisi?

Özel ihtiyaçları olan çocuğunuz için bir terapi türü seçmeye gelince, okul temelli programların tıbbi temelli tedavilere ayak uydurduğunu duymuş olabilirsiniz. Ama bu tam olarak doğru değil.

Klinik terapi ve okul temelli terapinin farklı güçlü yönleri vardır - örneğin, okul temelli terapi egzersiz programları, güvenlik eğitimi ve iyi ve kaba motor eğitimi gibi faydalar sağlayabilirken, klinik terapi tedavisi daha kişiselleştirilmiştir.

Genellikle bu iki yöntemi bir araya getirmeye çalışılsa da, çocuğunuz için hangi tedavinin en yararlı olduğuna karar vermeden önce anlamak için birkaç temel fark vardır.

Terapi Türleri Arasındaki Farklar

Her iki terapi türü de çocuğunuza bireysel ilgi gösterir - fakat farklı şekillerde. Okul temelli terapi sırasında, terapistler çocuğun öğrenmesinin, davranışsal, sosyal, toplum ve dil işleyişinin eğitsel etkisini değerlendireceklerdir. Daha sonra uygun eğitim ve ilgili hizmetleri önerebilir ve en etkili tedavi planını oluşturmak için tedavinin miktarını, sıklığını ve süresini belirleyebilirler.

Klinik tedavisi, yumuşak doku mobilizasyonu, duyusal entegrasyon ve nörogelişimsel tedavi gibi daha fazla uzmanlık hizmetini dahil etme eğilimindedir. Ayrıca özel ihtiyaçları olan çocuklara, özellikle otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara yardımcı olmak için ilaca erişim sağlayabilir. Bu uzmanlık hizmetleri, çocuğunuzun daha iyi sonuçlar görmesine yardımcı olabilecek genel tedavi planına yeni bir katman oluşturur.

Farklılıklarına rağmen, çocuğunuz için en iyi tedavi planını sağlamak için genellikle iki tür tedaviyi birleştirmeye yardımcı olur. İki terapiyi de içerirseniz, çocuğunuz hem okuldan hem de klinik terapistlerinden gelen önerilere dayanarak, kendisine sunulan en etkili tedavi seçeneklerini seçme şansına sahip olacaktır.

Çocuğunuz için hangisinin doğru olduğunu belirlemek

Özel ihtiyaçları olan bir çocukla dünyayı dolaşmak zor olabilir. Sadece çocuğunuzun mümkün olan en iyi bakımı aldığından emin olmak istiyorsunuz. Çocuğunuzun okul temelli terapiden, klinik terapiden veya her ikisinden de en fazla yarar sağlayıp sağlayamayacağından emin değilseniz, bu taktikler size yardımcı olabilir:

1. Destek Gruplarına Katılın

Yalnız olmadığınızı ve diğer birçok ebeveynin aynı meselelerle uğraştığını unutmayın. Ebeveyn destek gruplarına katılmak (şahsen veya çevrimiçi olarak), mücadele eden ebeveynlere daha önce orada olan diğerleriyle konuşma fırsatı verebilir.

Sağlam bir destek sistemine sahip olmak, çocuğunuzun hastalığının zorluklarıyla başa çıkmasına yardımcı olabilir ve çocuğunuzun kendine özgü zorluklarla çalışırken duygularınızı nasıl yöneteceğinizi öğrenmenize yardımcı olabilir.

Ayrıca, farklı terapilerin faydalarını ve dezavantajlarını, her ikisini de deneyen diğer ebeveynlerle görüşme fırsatı vererek, çocuğunuza hangisinin daha iyi fayda sağlayacağı konusunda daha iyi bir fikir verir.

2. İletişim Hatlarını Açık Tut

Okul sistemine özel ihtiyaçları olan bir çocukla birlikte geçmek zor olabilir, ancak çocuğunuzun okulundaki özel hizmetler departmanı tavsiye ve destek için olağanüstü bir kaynak olabilir. Öğretmenler öğrencilerle doğru şekilde ilişki kurduğunda, bu çocuk için daha iyi bir okul deneyimi sağlar ve çocuğunuzu evde desteklemenizi kolaylaştırır.

Düzenli olarak öğretmenlerle ve okul terapistleriyle iletişim kurmak, çocuğunuza ne tür bir terapinin en iyi şekilde faydalı olacağı, paha biçilmez kaynaklar ve tavsiyeler sağlaması konusunda daha iyi bir fikir edinmenizi sağlar.

Klinik terapistler ve uygulayıcılar ile de çalışıyorsanız, çocuğunuzun nasıl ilerlediğini en iyi şekilde görmek ve evde ona yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi belirlemek için onlarla iletişim kurmak önemlidir.

3. Daima Öğrenmeye Devam Et

Oradaki en iyi okullara ve klinik terapistlerine erişiminiz olabilir, ancak hala odadaki çocuğunuz için en etkili kişi sizsiniz, onun için konuşmanız ve doğru yolu belirlemeniz için size güveniyor.

Mümkün olduğu kadar çok soru sorun ve çocuğunuzun özel ihtiyaçları ve mevcut tedavi türleri hakkında bilgi edinmeyi asla bırakmayın. Farklı tedaviler hakkında kendi başınıza araştırma yapmak bile faydalıdır. Yaşamı değiştiren bir çözüme ne zaman rastlayacağınızı asla bilemezsiniz.

Çocuğunuzu herkesten daha iyi tanıyorsunuz, yani hangi tedavi planının doğru olduğunu en iyi bilen sizsiniz. Ancak okul temelli tedavi ve klinik tedavi arasındaki farkı anlamak, her birinin avantajlarını öğrenmek ve terapistler ve diğer ebeveynlerle çalışmak kararı biraz daha kolaylaştırabilir.

Kaynak : FriendShipCircle.org 

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.