Güncel
news-details
Makale

Sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzı için en iyi 5 ipucu

Fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olmak iki farklı şeydir, ancak ikisi de eşit derecede önemlidir.

Fiziksel sağlık genellikle iki ana şeye bağlı olsa da makul miktarda aktif hareket ve dengeli, iyi düşünülmüş bir diyet, zihinsel olarak sağlıklı hissetmek için birinin bedenine, zihnine ve ruhuna uyması ve her birinin ne olduğunu anlamak için adımlar atması gerekir.  

İkisi de gelişmek için farklı girdiler gerektirse de, bu fiziksel ve zihinsel sağlıkta büyük bir yaşam tarzı benzerliği olmadığı anlamına gelmez. Tıpkı iyi yemek yemek ve bol miktarda egzersiz yapmayı sağlamak kuşkusuz zihinsel sağlığınıza yardımcı olacak, vücudunuzda ve zihninizde rahat hissetmenizin aynı zamanda iyi bir fiziksel alışkanlığa devam etmenizi teşvik etmesi olasıdır.  

Tüm bunları akılda tutarak, işte kısa ve sağlıklı, aktif bir yaşam tarzı için ipuçları:

1. Susuz Kalmayın

Öncelikle ve en önemlisi, vücudunuz ve zihniniz iyi iş göremez veya iyi bir şekilde tedavi edilmezse ve bol miktarda su ile beslenmediğinde birbirleriyle uyum içinde çalışamazlar. İyi nemlendirilmiş bir zihin ve beden düşünecek, çalışacak ve iyi uyuyacak, ayrıca günün (veya gecenin) getirdiği her şeyi almaya hazır olacaktır. Özellikle soğuk aylarda (ve erişilebilir banyolar yokken) idrar kaçırma sorunları olanlar için bunun zor olabileceğini, ancak vücudunuzun su ihtiyacını ihmal etmemek için elinizden gelenin en iyisini deneyin.

2. Kalp atış hızınızı yükseltin

Hepimiz ayağa kalkıp koşuya gidemiyoruz ve hatta daha azımız da muhtemelen bundan zevk alacak! Ancak, mümkün olan her yerde, her gün (30-60 dakika) hafif bir nefes almanıza yol açan ılımlı bir egzersiz, vücudunuzu güçlendirmek ve zihninizi temizlemek için iyi bir şeydir. Egzersizin yorucu olması gerekmez. Germek, yürümek veya itmek, yüzmek ve hatta seks, egzersizin iyi biçimleridir!

3. Düşünceli yiyin

Ne yediğinize çok fazla endişe etmek veya endişelenmek kesinlikle sağlıklı değil ya da iyi bir yaşam tarzı seçimi değil, ama dikkatle yemek sizi fiziksel ve zihinsel olarak besleyen sağlıklı, aktif bir yaşam tarzı için iyi bir başlangıçtır. Yemekten önce vücudunuzun ne istediğini düşünün. Bazen yağlara ve şekere ihtiyaç duyarız, diğer zamanlarda ise onları yeriz çünkü bir alışkanlık haline geldik. Sezgisel olarak yediğinizde çok yanlış gidemezsiniz (ve sıkı bir diyetten çok daha zevkli!)

4. Ekran süresini sınırla

Kabul edelim ki, çalışma günleri nadiren saat 17: 00'de bitiyor. Telefonlarımızda açılan e-postalar, farklı bir saat dilimine sahip bir akşam konferansı ya da yüzümüzü göstermemiz gereken bir olay var. Akşam yemeğindeki konuşmaların ve çocuklara yatmadan önce bir hikaye okumanın da dikkatinizi hak eden olaylar olduğunu unutmayın.

5. Kendi kendine bakım uygulama

Sizi mutlu eden ve sizin için önemli olan şeyleri hesaba katmayı unutmayın. Her gece 9 saat uyumak, uzun bir banyo yapmak, güneşte okumak veya en sevdiğiniz sokak yiyecekleri pazarına gitmek olabilir. Tutkularımıza dahil olmak ve kendimize karşı nazik olmak da bizi mutlu ediyor ki bu da fiziksel ve zihinsel sağlığımız için harikalar yaratıyor.

Daha sağlıklı, aktif ama aynı zamanda sezgisel bir yaşam tarzı mı istiyorsunuz? Bu 5 adımı izleyin ve tadını çıkarın!

Kaynak : Passionate People Invacare

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.