news-details
Makale

Anemi (B12 Vitamini veya folat eksikliği anemisi) (Anaemia) - Genel Bakış

B12 Vitamini veya B9 (genellikle folat olarak adlandırılır) eksikliği anemisi, B12 vitamini veya folat eksikliği vücudun düzgün çalışamayan anormal derecede büyük kırmızı kan hücreleri üretmesine neden olduğunda oluşur.

Genel Bakış

Belirtileri

Nedenleri

Teşhis & Tedavi

Komplikasyonlar

GENEL BAKIŞ

Kırmızı kan hücreleri, hemoglobin adı verilen bir madde kullanarak vücutta oksijen taşır.

Anemi normalden daha az kırmızı kan hücresine sahip olma veya her bir kırmızı kan hücresinde anormal derecede düşük miktarda hemoglobiye sahip olmak için kullanılan genel terimdir.

Birkaç farklı anemi türü vardır ve her birinin farklı bir nedeni vardır. Örneğin , vücutta yeterli demir bulunmadığında ortaya çıkan demir eksikliği anemisi.

B12 vitamini veya folat eksikliği belirtileri

B12 Vitamini ve folat vücuttaki sinir sistemini sağlıklı tutmak da dahil olmak üzere birçok önemli işlevi yerine getirir.

Bu vitaminlerden herhangi birinde eksiklik, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli sorunlara neden olabilir:

   - Aşırı yorgunluk

   - Enerji eksikliği

   - İğneler (parestezi)

   - Boğaz ve kırmızı dil

   - Ağız ülseri

   - Kas Güçsüzlüğü

   - Zor görme

   - Depresyon  ve kafa karışıklığını  içerebilecek psikolojik sorunlar

   - Hafıza, anlayış ve yargı ile ilgili sorunlar

Bu sorunlardan bazıları, B12 vitamini veya folatta bir eksiklik varsa, ancak anemi yoksa da ortaya çıkabilir.

Doktorunuzu ne zaman göreceksiniz?

B12 vitamini veya folat eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza görünün. Bu durumlar genellikle semptomlarınıza ve kan testi sonuçlarına göre teşhis edilebilir.

B12 vitamini veya folat eksikliği anemisinin en kısa sürede teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi önemlidir, çünkü semptomların çoğu tedavi ile düzelse de, durumdan kaynaklanan bazı problemler geri döndürülemez olabilir.

B12 vitamini veya folat eksikliğinin nedenleri

B12 vitamini veya folat eksikliğine yol açabilecek bir takım sorunlar vardır:

   - Zararlı anemi - bağışıklık sisteminizin midenizdeki sağlıklı hücrelere saldırdığı, vücudunuzun yediğiniz gıdalardan B12 vitaminini emmesini önlediği.

   - Diyetinizdeki bu vitaminlerin eksikliği - bu nadirdir, ancak vegan diyetiniz varsa , uzun süreli bir diyet uygularsanız veya uzun süre genel olarak zayıf bir diyetiniz varsa ortaya çıkabilir.

   - İlaç - antikonvülsanlar ve proton pompası inhibitörleri (ÜFE'ler) dahil olmak üzere bazı ilaçlar, vücudunuzun bu vitaminlerin ne kadarını emdiğini etkileyebilir 

Hem B12 vitamini eksikliği hem de folat eksikliği, yaşlılarda 75 yaş ve üstü 10 kişiden 1'ini ve 65 ila 74 yaş arasındaki 20 kişiden 1'ini etkiler.

B12 vitamini veya folat eksikliği anemisini tedavi etmek

B12 vitamini ve folat eksikliği vakalarının çoğu, eksik vitaminlerin yerini almak üzere enjeksiyonlar veya tabletler ile kolayca tedavi edilebilir.

B12 vitamini takviyeleri genellikle ilk başta enjeksiyonla verilir. Ardından, B12 eksikliğinizin diyetinizle ilişkili olup olmadığına bağlı olarak, yemekler arasında B12 tabletleri veya düzenli enjeksiyonlar yapmanız gerekir. Bu tedaviler ömrünüz boyunca gerekli olabilir.

Folik asit tabletleri folat seviyelerini geri yüklemek için kullanılır. Bunların genellikle dört ay boyunca alınması gerekir.

Bazı durumlarda diyetinizi geliştirmek, durumu tedavi etmeye ve tekrar etmesini önler. B12 Vitamini ette, balıkta, yumurtada, süt ürünlerinde, maya özünde (Marmite gibi) ve özel olarak zenginleştirilmiş yiyeceklerde bulunur. En iyi folat kaynakları brokoli, Brüksel lahanası ve bezelye gibi yeşil sebzeleri içerir.

B12 vitamini veya folat eksikliği anemisinin komplikasyonları

Her ne kadar nadir olsa da, B12 vitamini veya folat eksikliği (kansızlığı olan veya olmayan), özellikle B12 vitamini veya folatında bir süredir eksiklik yapmışsanız, komplikasyonlara neden olabilir.

Potansiyel komplikasyonlar şunları içerebilir:

   - sinir sistemi ile ilgili sorunlar

   - geçici kısırlık

   - kalp İşlevi

   - gebelik komplikasyonları ve doğum kusurları

Şiddetli anemili yetişkinler de kalp yetmezliği gelişme riski altındadır.

Bazı komplikasyonlar uygun tedaviyle iyileşir, ancak diğerleri - sinir sistemindeki problemler gibi - kalıcı olabilir.

Kaynak : NHS

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.