Güncel
news-details
Makale

Ataksi (Ataxia) Tedavi

Ataksi tedavisi, ne tür ataksiniz olduğuna bağlı olarak değişebilir.

Genel Bakış

Türleri

Nedenleri ve Teşhis

Tedavi

Bu durumun altında yatan nedenini tedavi etmek bazen mümkündür, böylece kötüleşmeyi iyileştirir veya durdurur, ancak çoğu durumda bu mümkün değildir ve semptomlarınızı hafifletmek için tedavi görmelisiniz.

Tedavi planınız

Genellikle bir multidisipliner ekip (MDT) adı verilen ve bir bakım planı hazırlamak için sizinle birlikte çalışacak olan bir grup sağlık uzmanı tarafından bakım görürsünüz. MDT'niz muhtemelen bir nörolog, fizyoterapist ve diğerleri arasında uzman bir hemşire içerecektir.

Bakım planınız, durumunuzun yönetiminde önemli bir rol oynayacaktır. Fiziksel, sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarınız değerlendirilecek ve plan bu ihtiyaçların en iyi nasıl karşılanabileceğini belirleyecektir. Plan aynı zamanda gelecekteki ihtiyaçlarınızı da karşılayacaktır.

İlerlemenizi gözden geçirmek için normalde MDT'niz veya doktorunuzla düzenli olarak randevularınız olur. Bazı durumlarda, uzman bir ataksi merkezinde görülebilirsiniz.

Semptomları tedavi etmek

Ataksinin çeşitli semptomlarına yönelik tedaviler, tarif edilen tüm problemleri yaşamamış olsanız da, aşağıdaki bölümlerde ele alınmaktadır.

Konuşma ve dil terapisi

Bir konuşma ve dil terapisti, ataksinin en sık rastlanan iki belirtisi olan bulamaçlı konuşma (dizartri) ve yutma problemleri (yutma güçlüğü) konusunda yardımcı olabilir.

Terapist, sesinizi daha net hale getirme konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır. Örneğin şunları önerebilirler:

   - sesinizin kalitesini yükseltmek için duruşunuzu değiştirmek

   - konuşurken kasları güçlendirmek için egzersizler yapmak

   - her bir kelimeyi vurgulamak için daha yavaş konuşmak 

   - konuşmanızı geliştirmek için nefes alma tekniklerini kullanmak

Konuşmanız kötüye giderse, ses sentezleyiciye bağlı dizüstü bilgisayar gibi konuşma yardımcılarını kullanmayı düşünebilirsiniz. Terapistiniz size mevcut ekipman hakkında bilgi verebilir.

Disfajiyi tedavi etmek için, terapistiniz size, yutma refleksinizi tetiklemek ve yutma sırasında kullanılan kasları güçlendirmek için kullanılan sinirleri uyarmak için egzersizler öğretebilir.

Ayrıca diyet önerileri için bir diyetisyene yönlendirilebilir. Örneğin, diyetinizin yutulması kolay yiyecekler içermesi gerekebilir. 

İş terapisi

Mesleki tedavinin amacı, kademeli hareketlilik kaybınıza nasıl adapte olacağınızı öğretmek ve günlük aktiviteleri gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz yeni beceriler geliştirmektir.

Bir meslek terapisti, tekerlekli sandalye ve diğer mobilite cihazlarının nasıl kullanılacağını öğretebilir . Ayrıca, hayatınızı kolaylaştırmak için, kılavuz raylar veya merdiven asansörü gibi evinizde yapabileceğiniz değişiklikler hakkında tavsiyelerde bulunabilirler.

Fizyoterapi

Ataksiniz varsa, fizyoterapi, kollarınızı ve bacaklarınızı kullanmanıza yardımcı olabilir ve kaslarınızın zayıflamasını veya tek bir pozisyonda sıkışmasını önleyebilir (kontraktür).

Bir fizyoterapist, kaslarınızı güçlendirmek ve germek için her gün yapabileceğiniz bir dizi fiziksel egzersiz öğretebilir. Ayrıca etrafta dolaşmanıza yardımcı olacak yürüyüş yardımcıları da önerebilirler.

Kas problemleri

Kas spazmı, kramp ve sertlik yaşıyorsanız, bu belirtileri kontrol etmek için kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir.

Bunlar etkili olmazsa, bir botulinum toksini enjeksiyonu (Botoks) verilebilir. Bu, beyninizdeki sinyalleri etkilenen kaslara engelleyerek çalışır. Enjeksiyonun etkileri genellikle 3 aya kadar sürer.

Mesane sorunları

İdrar aciliyeti veya daha nadir olarak idrar kaçırma gibi mesane sorunları bazen ataksi hastalarını etkiler.

Bazı durumlarda mesane sorunları, gün içerisinde sıvı alımını sınırlamak, tuvalete düzenli seyahatler planlamak ve kafein ve alkol gibi idrar üretimini teşvik ettiği bilinen içeceklerden kaçınmak gibi çeşitli öz bakım teknikleri kullanılarak kontrol edilebilir.

Bazı insanlar ayrıca antimuskarinik olarak bilinen bir çeşit ilaç gerektirebilir. Bu, idrar yapma sıklığını azaltarak mesaneyi gevşetmeye yardımcı olacaktır. Bazen mesaneye botulinum toksini enjeksiyonu da yardımcı olabilir.

Diğerleri, tuvalete gittiklerinde mesanelerini tamamen boşaltmakta zorlanabilirler. Bu daha sonra küçük miktarlarda idrarın sızmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda, idrarın boşaltılmasına yardımcı olmak için idrar sondası olarak bilinen küçük bir tüpün mesaneye yerleştirilmesi gerekebilir.

Göz problemleri

Bazı ataksi vakalarında göz problemleri yaygındır. Osilopsi, gözlerin bir yandan diğer yana veya yukarı ve aşağı istemsiz hareket etmesinden kaynaklanan bir göz problemidir. Okumayı zorlaştıran görsel bozulmaya neden olabilir. Bu bazen gözleri hareket ettiren kasları kontrol etmek için gabapentin gibi ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir.

Ataksisi olan bazı kişiler, tek bir nesnenin 2 görüntüsünü gördüğünüz çift ​​görme deneyimini yaşarlar. Bunu, gözlüklerinize prizma adı verilen kama şeklinde bir cam veya plastik parçası takarak tedavi etmek mümkün olabilir. 

Erektil disfonksiyon

Altta yatan sinir hasarının bir sonucu olarak, ataksi olan bazı erkekler ereksiyon (erektil işlev bozukluğu) almakta veya sürdürmede zorluk çekecektir.

Bu genellikle sildenafil (Viagra olarak satılan) gibi fosfodiesteraz-5 (PDE-5) inhibitörleri olarak bilinen bir grup ilaç kullanılarak tedavi edilebilir. Bunlar penise kan akışını artırmaya yardımcı olur.

Yorgunluk

Ataksi gibi nörolojik rahatsızlıkları olan birçok kişi aşırı yorgun ve uyuşuk hissettiğini bildirmiştir (enerji eksikliği). Bunun kısmen rahatsız uykudan ve koordinasyon kaybıyla baş etmek zorunda kalmanın fiziksel çabalarından kaynaklandığı düşünülmektedir. 

Bir fizyoterapist, dayanıklılık seviyenizi arttırmanıza yardımcı olabilir ve bir meslek terapisti, yorgunluğunuzu daha iyi atmanıza yardımcı olmak için günlük aktivitelerinizi nasıl uyarlayabileceğiniz konusunda size tavsiyede bulunabilir.

Sinir ağrısı

Sinir uçlarının hasar görmesi sinir ağrısına neden olabilir. Sinir ağrısı için kullanılan tıbbi terim, vücudun bazı bölgelerinde genellikle yanma, ağrı veya batar ağrısı veya bazen karıncalanma olarak görülen nöropatik ağrıdır.

Parasetamol veya ibuprofen gibi geleneksel ağrı kesiciler, nöropatik ağrının tedavisinde genellikle etkili değildir; bu nedenle, amitriptilin, gabapentin veya pregabalin gibi bir dizi ilaç verilebilir.

Kardiyomiyopati

Kardiyomiyopati (kalp kası hasarı), bazı ataksi tiplerinde sık görülen bir sorundur. Bu, kalbe baskı uygulayabilmesi, kalpteki normal kan akışını etkileyebilmesi ve kalp atışı düzensizliklerine (aritmi) neden olabileceği için ciddi olabilir.

Kardiyomiyopati geliştirirseniz, bir kardiyologdan (kalp uzmanı) düzenli kontroller yapılır. Herhangi bir problemi geliştikçe tedavi etmek için ilaç almanız gerekebilir.

Depresyon

Ataksi gibi uzun süreli bir durumla yaşamak stresli olabilir ve sıklıkla yoğun endişe duygularına neden olabilir. Bazı durumlarda, bu depresyon başlangıcını tetikleyebilir .

Depresyonda olabileceğinizin işaretleri, geçen ay boyunca kendini aşağı ya da umutsuz hissetmeyi ve zevk aldığınız şeylerden artık zevk almamayı içerir.

Depresyonda olabileceğinizi düşünüyorsanız, tavsiye için doktorunuza veya MDT'ye başvurmalısınız. Antidepresanlar ve bilişsel davranışçı terapi (CBT) gibi konuşma terapileri gibi depresyon için çeşitli tedaviler vardır.

Altta yatan nedeni tedavi etmek

Birkaç ataksi vakasında, altta yatan sebebi tedavi ederek durumu iyileştirmek veya kötüleşmesini durdurmak mümkün olabilir.

Örneğin:

   - E vitamini eksikliği olan ataksi genellikle E vitamini takviyesi ile kontrol edilebilir veya iyileştirilebilir

   - epizodik ataksi genellikle asetazolamid denilen bir ilaçla ve stres, alkol ve kafein gibi tetikleyicilerden kaçınılarak kontrol edilebilir.

   - edinilmiş ataksi bazen spesifik nedene bağlı olarak tedavi edilebilir - örneğin, bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa antibiyotik veya antiviral ilaçlar yardımcı olabilir

Edinilmiş ataksi, inme hasarı veya ağır kafa travması gibi altta yatan ciddi beyin hasarlarından kaynaklanıyorsa , durumu iyileştirmek mümkün olmayabilir. Bu durumda, yukarıda belirtilen tedaviler belirtilerinizi kontrol etmek için kullanılabilir.

Kaynak : NHS

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.