Güncel
news-details
Teknoloji

Akıllı Eldiven İşaret Dilini Sesli Konuşmaya Dönüştürüyor

Dünya genelinde 30 milyondan fazla insanın konuşma bozukluğu var ve günlük iletişim için işaret diline güveniyor. İşaret dili olmayan kullanıcılar ile iletişim kurmanın önündeki engelleri ortadan kaldırmak için Roy Allela, işaret dilini sesli kelimelere dönüştüren bir eldiven icat etti.

Sign-IO, eldiven, çeşitli işaret harflerini tanıyor. Eldiven giyerek işaretler uygulandığnda, harfler kullanıcının telefonunda seslendirilen bir Android uygulamasına gönderiliyor. Kullanıcı, uygulamadaki sesin dilini, cinsiyetini ve ses alanını da ayarlayabiliyor. Farklı insanlar farklı işaretler kullanabilir. Bazıları yavaş, bazıları ise çok hızlı. Sign-IO bütün bunları dikkate alıyor.

Roy, Sign-IO'yu gereklilikten meydena getirdi. Yeğeni sağır doğdu ve ailesiyle iletişim kurması çok zordu çünkü aile üyelerinin hiçbiri işaret dili bilmiyordu. Bu eldiveni üçüncü doğum gününe kadar tamamlamayı planlıyor, böylece eldiveni Külkedisi, Batman veya başka bir tasarımla kişiselleştirebiliyordu. Onun için harika bir aksesuar olacak!

Eldivenin güncel hali şöyle:

 

Genel Kenyalı halkı işaret dilini anlamıyor ve yeğeni her dışarı çıktığında tercümana sahip olmalı. Roy, Kenya'daki her özel ihtiyaç okuluna en az iki çift eldiven koymayı hedefliyor.

Roy'un projesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki videoyu izleyin ve Sign-IO'nun teknik ayrıntılarını öğrenmek için web sitesini ziyaret edin.

 

Kaynak : Assistive Technology Blog

Akıllı Eldiven İşaret Dilini Sesli Konuşmaya Dönüştürüyor
news

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.