Güncel
news-details
Teknoloji

[PROTOTİP] 3D BASKILI KULAKİÇİ İŞİTME CİHAZLARI ESTETİK VE FONKSİYONEL GÜÇLENDİRME VERİYOR

3D baskılı protezlerin oldukça fazla, kolay ve ucuz bir şekilde nasıl oluşturulabileceğini öğrendik. Tıpkı protez gibi ve diğer pek çok şey gibi, 3d baskı da yaygın olarak kullanılan başka bir yardımcı teknoloji cihazını basmak için kullanılabilir. Bununla birlikte, başka birçok işitme cihazının piyasada var olmasına rağmen, birinin 3D baskıyı düşünmesinin sebebi nedir?

Her şey, işitme cihazlarının neye benzemesi gerektiği ve ne yapmaları gerektiği konusunda özerkliğe ve tam kontrole geçmesi fikrinden başlıyor. Yardımcı teknoloji cihazları, uzun zamandır estetik, stil ve tasarım unsurlarından yoksun oldukları için çok az iddialı durumdalar. Halihazırda mevcut olan işitme cihazları, cilt tonunu eşleştirmek için iyi bir iş çıkarsalar da, işitme engelli bir kullanıcının kendi sakatlıklarını kendi kendine bilinçlendirebilecek tasarım özelliklerinden yoksundurlar.

Yukarıda bahsi geçen nedenlerden dolayı Manchester Metropolitan Üniversitesi'nde bir öğrenci olan Elen Parry, bu sosyal düşünceyi yepyeni bir seviyeye taşıyan 3d baskılı bir prototip tasarladı. Kulakiçi kulaklıkları sadece kullanıcıya estetik olarak hoş bir tarz sunmakla kalmıyor, aynı zamanda arka plan gürültüsü ve konuşma arasında ayrım yapan, ortamdaki eksi etkiyi azaltan ve kullanıcıyı yüksek sesle net bir şekilde duyabildiği bir E1 çip alıcısı ve işlemci de dahil ederek işlevsel bir yükseltme de ekliyor. Bu işlev aynı zamanda iç kulağı koruyor ve sağlıklı kulak fonksiyonunu uzatıyor. Bu kulaklıklar Bluetooth özellikli olduğundan, birden çok kişi aynı ses akışına katılabiliyor. Aynı gruptaki birden fazla kişi, yakın sahnelerde farklı konuşmacıları dinleyebilir ve çapraz sohbetden kaçınabilirler.

Nihayetinde, buradaki fikir, tasarıma sahip bir kişinin, diğer topluluk üyeleriyle kolayca çalışabilmesi ve yardımcı teknolojiye şık bir destek sağlayabilen, işlevselliği artıran özel işitme cihazları veya kulak tomurcukları (veya başka bir cihaz) oluşturabilmesidir. ve sosyal engelleri kaldırmak ve insan yeteneğini geliştirmek için çalışmak.

Elen Parry'nin HeX kulaklıkları hakkında daha fazla bilgi için kaynak bağlantılarına göz atın.

Kaynak : 3ders.org

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.