Güncel
news-details
Makale

En Sık Karşılaşılan Beş Soru: Ebeveynler Çocuklarının Konuşmaları Hakkında Soruyor

İletişim ve konuşma, küçük bir çocuğun otizm teşhisi konmasıyla genellikle bir ebeveynin bir numaralı endişesidir.

Pek çok müdahalede, aileler çocuklarına en iyi seçeneği seçtiğinden nasıl emin olabilirler? Birçok anne-baba, kendi dilindeki Konuşma Dili Patoloğuna sormaları gereken sorulardan emin değiller. Pek çok ebeveynin sorduğu sorular bir fikir vermek içindir. En popüler sorulardan beşini ve cevaplarını derledik.

1.Çocuğum yürümüyor, endişelenmeli miyim? Çocuğumun konuşmasını geliştirmek için evde ne yapabilirim?

Çocuğunuz henüz konuşmaya başlamadıysa, yardım etmek için yapabileceğiniz birçok şey var. Çocuk doktorunuzdan bir işitme testi için tavsiye almanız iyi bir fikirdir ve diğer şüpheli davranışlar varsa diğer profesyonel değerlendirmeleri de önerebilir.

Evde, günlük aktiviteler ve rutinler aracılığıyla dil gelişimini desteklemek için birçok yol bulabilirsiniz. Ve bunu yapmak için özel bir zaman ayırmak zorunda değilsiniz; Dil modelleme fırsatları olarak yaptığınız tüm tekrarlanan şeyleri kullanın. Örneğin, banyo sırasında, oyuncakları küvette adlandırabilir, gördüğünüz eylemleri adlandırabilir (sıçrama, yıkama) ve devam eden etkinliğe yukarı, aşağı, sıcak, soğuk gibi basit kelimelerle yorum yapabilir ve rutin dili kullanabilirsiniz. Örneğin, banyo bittiğinde “hazır, temiz” diyerek beklentiler yaratabilirsiniz.

Ayrıca, işaret ederek, ses çıkararak veya aranan nesnelerle aranızdaki nesneleri değiştirerek çocuğunuzun iletişim kurduğu her türlü girişime cevap vermek de yararlıdır. Çocuğa iletişim kurarken, söylenenleri tekrarlayarak ya da çocuğun neyle ilgilendiğine dair kelimeleri vererek bakabilirsiniz.

Geç konuşma çok yaygındır, 2 yaşındakilerin %15'inden fazlası konuşmayı öğrenme konusundaki gecikmeleri göstermektedir, ancak araştırmalar %75'inin okul öncesi dönem sonunda normal dil geliştirmeye devam ettiğini göstermiştir. Öyleyse, diğer endişe verici davranışları görmüyorsanız ve çocuğunuzun duyabildiğini biliyorsanız, geç konuşma çok büyük bir endişe olmamalıdır. Geç konuşanların çoğunluğu için, anlattığımız gibi bazı ekstra dil uyarımlar uygulayabilirsiniz.

2. Parmak emme ve emzikler çocuğumun konuşmasını nasıl etkiler?

Emzikler ve başparmak emme, iki yaşın altındaki çocuklar için tamamen normal ve uyarlanabilir. 2 yaşın altındaki çocuklar için kendilerini ve duygularını yatıştırmaya ve düzenlemeye yardımcı olurlar. Bir çocuk konuşmaya başladığında, konuştuğunda onu boş bir ağzına sahip olmak için cesaretlendirmek isteriz, o zaman bu anlaşılabilir bir durumdur. Çocuğunuz size bir emziği veya ağızda başparmağı ile konuşuyorsa, “Seni anlayamıyorum. Lütfen çıkar ve tekrar söyle.” Demeniz çok uygun olacaktır.

Zayıf konuşmaya neden oluyor diye endişelenmenize gerek yok; Bunun kanıtı yok. Konuşmayı öğrenen çoğu çocuk için, istedikleri ve ihtiyaç duydukları şeyleri doğrudan söyleyebildikleri için kendilerini başka yollarla düzenleme gereği azalır. Bazı çocuklar emmeye devam ederken ve bu kendi başına bir sorun olsa da, genellikle dil veya konuşma zorlukları ile sonuçlanmaz.

3. Konuşma ve dil geliştirmeye yardımcı olabilecek oyuncaklardan biliyor musunuz?

Dil geliştirmek için herhangi bir oyuncak veya etkinlik kullanılabilir, ancak gerçekten önemli olan etkileşimdir. Hiçbir oyuncak ya da elektronik cihaz kendi başına bir çocuğun konuşmasını öğretmez.

Diğer insanlardan konuşmayı öğreniyoruz çünkü konuşmak sosyal bir deneyimdir. Yani çocuğunuzla, oynamayı sevdiği bir oyuncak varsa, ona katılın! Ne yaptığınızı ve çocuğun ne yaptığını konuşun. Kısa ve basit cümleler kullanın ve çocuğunuza konuşması veya kendi yolunda iletişim kurmasını sağlamak için bekleyin. Bu tür deneyimin kelimeler ve cümleler için en iyi yapı taşı olduğu gerçeğini destekleyen pek çok bilimsel kanıt vardır.

4. Çocuğumu kelimeleri kullanmaya zorlamalı mıyım?

Bir çocuğu iletişim kurmak için “zorlamak” genellikle iyi bir fikir değildir. Ancak ebeveynler, çocuğun konuşma dilini seçerek ya da çocuğun ne söylemesi gerektiğine dair bir model vererek soru sorarak cesaretlendirmek isteyebilir ya da ihtiyaç duyabilir (“Ayşe teyzeye merhaba de.”). Bu teknikleri kullandığınızda, çocuğa bu girişimi kullanması için zaman kazandırmak önemlidir (iyi bir 10 saniye). Modeli tekrarlayarak ve konuşma girişiminde bulunduğunda ona çok övgü vererek destekleyin.

Bir çocuğun üretiminin sizinki gibi olmasını beklemeyin, ancak daha doğru modeller duyulur ve bir çocuk mesaj yollamada ne kadar başarılı olursa, daha fazla konuşma gelişir. Eğer çocuk modeli kullanmayı reddeder veya başarısız olursa, sözel olmayan bir cevabı kabul etmek iyidir, ancak sözlü modeli tekrar verin. Bir dahaki sefere kullanabilirler. Bu şekilde çocuğun iletişim hakkında olumlu dönüşleri ve duyguları olacaktır.

5. Çocuğum Otizm Spektrum Bozukluğu (ASD-autism spectrum disorders) ile konuşuyor. Neden konuşma dili patoloğuna ihtiyacı var?

Ebeveynler çoğu zaman ya konuşmayan ya da yüksek seviyelerde konuşmayan çocukların neden konuşma dili patoloğuna (SLP) başvurduğunu merak ederler. SLP'lerin konuşmayan ya da dili iyi gelişmiş ancak sosyal etkileşimle ilgili problemleri olan çocuklarla yaptıkları şey, konuşulan dilin ötesinde diğer iletişim unsurları üzerinde çalışmaktır.

Bunlar kibarca nasıl konuşulacağını, farklı insanlara nasıl farklı konuşulacağını, ne söyleyeceğini ve ne zaman söyleyeceğini bilmeyi içerir. İletişim, gönderenden alıcıya her hangi bir mesajın gönderilmesi anlamına gelen bir terimdir. Örneğin, siz ve arkadaşınız bir politikacıyı dinliyorsanız ve çok çirkin bir şey söylüyorsa, arkadaşınıza dönüp gözlerinizi yuvarlarsınız ve ne demek istediğini tam olarak bilmediğinizi ifade edersiniz - her şey sözsüz olarak iletilir. SLP'ler de, bu tür iletişimler üzerinde çalışmakta, hiç konuşmayan çocuklara mesaj göndermenin başka yollarını bulmakta (işaretler, resimler veya elektronik cihazlar) ve ayrıca ASD'li çocukların iletişim kurmaları gereken dili kullanmalarına yardımcı olmaktadır. Daha etkili çocuklara belirli bir durum için doğru kelimeleri ve konuları seçmeleri için rehberlik etmelerine yardımcı olabilirler.

Kaynak : https://www.friendshipcircle.org/blog/2017/10/24/five-questions-parents-ask-about-childs-speech/

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.