Güncel
news-details
Makale

İyi Bir Gece Uykusu için Doğru Duyusal Ortam Nasıl Oluşturulur?

Duyusal Dostu Yatak Odası Yaratmanın 15 Yolu

Duyusal dostu bir yatak odasının sadece bir amacı vardır: uzun bir gecede rahat uyku olasılığını maksimize eden bir ortam yaratmak.

Uykusuzluk, gece uyanması ve diğer uyku bozuklukları, nörolojik farklılıklar, anksiyete bozuklukları, tiroid rahatsızlıkları, solunum problemleri ve sindirim bozuklukları olan kişilerin sık şikayetleridir. İyi haber, uyku ortamını değiştirmenin, birçok durumda uyku süresini ve kalitesini artırmaya yardımcı olabileceğidir.

1. Renk

Tıbbi araştırmalar, karanlık odaların daha hafif ışıklı odalara göre daha derin uykuya izin verdiğini sürekli olarak göstermiştir. 

Yatak odası duvarları için koyu bir renk seçmek, mutlaka siyah veya griyi seçmek anlamına gelmez. Kraliyet mavisi, zümrüt yeşili, mor ve kıpkırmızı, özellikle tavan çok koyu renkte ise, geceleri çok karanlık olacak. Ama bu renkler gün ışığında da neşeli olacak.

 

 

 

 

2. Işık

Bir kez yansıtmak yerine ışığı emen duvarlara sahip olduktan sonra, diğer ışık kaynaklarını engellemeye çalıştık. Daha az ışık, daha az gece uyanması demektir. Yatak odasında ışığı en aza indirmek için bazı öneriler.

 • Karartma, gölgelerin kenarlarına gelen ışığı engellemek için üstteki koyu renkli perdeyle gölgelenir.
 • Gece lambası olmasın ya da 1 saat sonra gece ışığını söndürün.
 • Duvara bakacak şekilde dijital saati çevirin.
 • Karanlıkta yatak odasında elektronik cihaz koymayın.
 • Gece boyunca hareket etmek için bir el feneri kullanın, gece ışığını açın ya da duvara monte edilen ve 3 watt'lık bir ampul kullanan bataryayla çalışan “dokunmatik ışık” kullanın - havai fişekleri veya 60 watt'lık bir lamba kullanmayın çünkü bu insan vücudunun uyanmasına işaret edecek!
 • Doğru zamanda bizi uyandırmak için ışık da gereklidir - bir gün doğumu alarmı saati, hafif bir uyanış için önceden belirlenmiş bir zamanda yavaş yavaş parlayarak güneşin doğuşunu taklit eder.

 

3. Yatak çadırı

Bir yatak çadırı sadece ışık ve diğer uyaranları engellemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yerleşmeye ve dinlenmeye zamanın olduğu psikolojik bir işaret sağlar. Bir çadır, daha huzurlu bir uykuyu destekleyen bir güvenlik ve gizlilik duygusu yaratabilir.

4. Yastıklar

Çocuklarımızın aktif, huzursuz uyuyanları olduğu için, korkuluğa sahip olmayan yatağın kenarlarına yerde yastık yerleştirebilirsiniz.

 • Vücut yastıkları karın traversleri için mükemmel bir seçimdir, çünkü tüm doğru yerleri desteklemek için sıkılabilir ve şekillendirilebilirler. Sol taraftaki uyuma ya da uyuyan karın, asit reflüsü olan kişiler için gastroenterologlar tarafından önerilmektedir; Sağ tarafta uyku genellikle belirtileri kötüleştirir.
 • Yan traversler için, dizler arasına bir yastık yerleştirmek, kalçaları dengelemeye ve uyku sırasında rahatlığı artırmaya yardımcı olabilir.
 • Kişisel Konfor Seçenekleri:  Yumuşak, orta veya sıkı yastıklar kişisel bir rahatlıktır. Bazı insanlar birkaç farklı türde denemeye ihtiyaç duyarlar. Bazı insanlar gece boyunca soğuk bir duvara çarpma hissini sevmezler, bu nedenle bir yastık duvarı tercih edilebilir.

 

5. Battaniyeler

Battaniye desenleri ve temaları sakinleştirici ve pozitif olmalı ve uykuya sürüklenirken odaklanmak için bir görüntü veya fikir sağlayabilir. 

Ağırlıklı Battaniyeler

Farklı ağırlık ve malzemeden battaniyeler yılın farklı zamanlarında tercih edilebilir. Ağırlıklı battaniyeler  genellikle ucuzdur ve huzursuz bacakları ve uykusuzlukları olan insanlar arasında popülerdir. Mesleki terapistler, bir kişinin vücut ağırlığının % 10 artı 1 kiloluk bir kilosunu tavsiye eder, bu yüzden 100 kilo ağırlığındaki bir kişi için battaniye 11 kg olur. Battaniye vücutta hafif ama derin bir baskı sağladığı için, tüm gece boyunca sakinleştirici hormonların ve nörotransmiterlerin salınımını uyarır. Ağırlıklı battaniyeden biraz daha pahalı olan % 100 pamuklu yorganlar da tercih edilebilir.

Bazı insanlar birkaç battaniyeden oluşan bir koza oluşturmayı severler, bazıları tüm yıl boyunca uyku tulumu kullanırlar, bazıları da her zaman yatağın üstünde olan bir favori battaniyeye sahiptir. Çok sayıda battaniyenin veya termal uyku tulumunun kullanılmasının temel dezavantajı, çok fazla terleme nedeniyle uyanma riskidir. Bu nedenle, mevsimlik bir battaniye ve çarşaf, kozalar için en iyisidir.

Battaniyeleri sevmeyenler için

Ama ya kişi battaniyeleri duyusal nedenlerden dolayı reddederse - kışın bile? O zaman kat kat giyinmek veya kalın giyinmek gerekecektir.

6. Gürültü

Evin içinden ve dışından gelen sesler, uyumaya çalışan hassas kişiler için önemli bir sorundur. İşte sessiz bir gece yaratmak için bazı araçlar:

 • Köpük veya balmumu kulak tıkaçları
 • Beyaz gürültü makinesi
 • Bütün gece tekrarlayan yumuşak müzik veya doğal sesler
 • Hava temizleyici veya beyaz gürültü oluşturan diğer cihazlar

 

7. Güvenlik

Yataktan düşme riski olan aktif uyuyanlar için yatak rayı gereklidir. Bir ray en aktif olanı durdurmaz, ancak onları yavaşlatır. Evde ve şehir dışında kullanılabilecek portatif yatak rayını satın almayı düşünün.

8. Yatak tipi

Şilteler kişisel tercih meselesidir ve uyuyabilme kabiliyetine sahip olabilirler. En rahat olanı görmek için mağazada olabildiğince fazla minder deneyin. Yatağın sağladığı destek miktarı hakkında fikir sahibi olmak için bobin tipi ve bobin sayısı hakkında bilgi aldığınızdan emin olun.

9. Gece uyanışı için duyusal aktivitenin sakinleştirilmesi

Gece sık uyananlar uyumak için güvenilir bir yönteme ihtiyaç duyarlar. Birçok insan için bu bir içecek alıp banyoyu kullanmayı içerebilir. Bazı insanlar biraz daha sakinleştirici duyusal girdiye ihtiyaç duyarlar. Bir el masajı, oyuncak veya fidget sıkmak bu ekstra enerjiyi atmanıza yardımcı olabilir.

10. Dokular ve konfor öğeleri

Sakinleştirici dokular ayrıca, bir kişinin gece uyanmadan sonra uyumalarına yardımcı olabilir. Kadife, saten ve sahte kürk en popüler dokular gibi görünüyor.

11. Koku

Bazı kokular sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir ve uykuyu kolaylaştırabilir. Birkaç damla lavanta, ylang ylang veya papatya esansiyel yağları ile karıştırılabilir veya bu kokularla birlikte bir bez veya yün yatağın yakınında yer alabilir.

12. Sıcaklık

Gece boyunca genellikle evi biraz daha sıcak tutun. Evdeki her kişinin ihtiyacına uygun olarak oda havalandırma deliklerini açıp kapatarak deney yapın ve kişisel konforu en üst düzeye çıkarmak için farklı battaniye ağırlıkları ve malzemeleri deneyin.

13. Raflar

Bir başka güvenlik faktörü, gece boyunca nesnelerin üzerine basıyor. İstifleme kutuları veya oyuncakların görünür olmasını sağlayan açık raflar gibi raflara ve depolara kolayca erişilebilir olmalıdır. Her şeyin yerinde olduğunu bilmek, bir güvenlik duygusuna katkıda bulunabilir ve daha huzurlu bir dinlenmeye yol açabilir.

14. Dekorasyon

Artan özgüven, daha fazla güvenlik anlamına gelir. Ama başarıları ve ilgi alanlarını ödüllendiren dekoru ve dekoru küçültmek arasında ince bir çizgi var. Odadaki nesnelerin gece ritüellerine nasıl uyduğunu ve ruh halini nasıl etkilediğini düşünün.

15. Yalnız mı, yoksa uyku arkadaşı mı?

Bazı insanlar bir evcil hayvan veya aile üyesi ile daha iyi uyurken, diğerleri kendi uyku alanlarına ihtiyaç duyarlar. Yatağın bir köpekle paylaşılması, kaygının azaltılmasına yardımcı olabilir ve bu da uyku kalitesini artırır.

Var olmayan veya kesintili bir uyku tarihi ile uğraşırken, önemli olan tek kural şudur: Yapılması gereken en doğru şey herkesin mümkün olan en iyi uykuyu elde etmesine yardımcı olmaktır.

İyi geceler!

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.