Güncel
news-details
Teknoloji

Hologram Teknolojisi : Park Yeri Koruması

Rusya'da faaliyet gosteren Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan DisLife Projeksiyon ile oluşturduğu hologram sayesinde engelli park yerlerinin işgal edilmesini önlüyor. 

Bildiğiniz gibi bir çok otoparkta engelli alanları engelli olmayan insanlar tarafından işgal ediliyor. Bu da engelli insanların işlerini daha da zorlaştırmakta. Buna sessiz kalmayan DisLife Yardım Kuruluşu hazırladığı projeksiyonlu hologramlar sayesinde boş engelli park alanlarına Engelli İnsanların görüntülerini yansıtarak farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Rusyada bulunan bir alışveriş merkezinde hayata geçirilen bu uygulama ile araçlarda engelli etiketleri olup olmadığı kontrol ediliyor ve buna göre görüntü yansıtılıyor. Eğer engeli olmayan bir insan aracını park etmek isterse sürücüye karşı çıkarak mesaj veriyor.

Malesef Türkiye'de de Dünyanın bütün ülkelerinde de bir çok Engelsiz insan Engelli insanların haklarını çiğnemekte bir sakınca görmüyorlar. Böyle bir uygulamanın da Türkiye'de hazırlanması ve insanların daha bilinçli olması hususunda gerekli adımların atılmasını diliyoruz.

Hologram Teknolojisi : Park Yeri Koruması
news

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.