Güncel
news-details
Yaşamlar

Engelli doğdu ve doktorlar ebeveynlerine “kurtarmaya değmez” dedi.

Engelli doğdu ve doktorlar ebeveynlerine “kurtarmaya değmez” dedi.

Ama annesinin  desteğiyle, serebral palsili Çinli adam Ding Ding, yaklaşık 30 yıl sonra Harvard Üniversitesi'ne kabul edilme şansına sahip oldu.

29 yaşındaki Bay Ding, 15 Mayıs Pazartesi günü Çin haber ajansı Xinhua'nın haberine göre, başarısının çoğunu annesi Zou Hongyan'a atfediyor.

1988'de, serebral palsi rahatsızlığı bırakan bir doğum komplikasyonu (boğulma) gerçekleşti. Çin'deki Hubei eyaletindeki doktorlar Bayan Zou'ya, çocuğunun “kurtarmaya değmez” diyerek özürlü ya da düşük zeka ile büyüyeceğini söyledi. Bayan Zou'nun yaşadığı dehşet ile kocası doktorlarla yüzleşti. “Bu çocuğa sahip olmayalım. Tüm yaşamımız boyunca bize bir yük olacak” dedi. Bayan Zou, bebeklerini kurtarmak için ısrar etti ve sonrasında çift boşandı.

Oğlunu desteklemek için Bayan Zou, Wuhan'daki bir üniversitede tam zamanlı bir görev aldı ve aynı zamanda yarı zamanlı olarak protokol eğitmeni ve sigorta satıcısı olarak çalıştı. Boş zamanlarında hava durumuna bakılmaksızın rehabilitasyon seanslarına Ding'i aldı.

Kendisine, sert kaslarına nasıl masaj yapılacağı ve onunla birlikte ne gibi eğitici oyunlar oynayabileceği öğretildi. Bazılarına, Bayan Zou, sert bir ebeveyn gibi görünebilirdi. Yemek saatlerinde yemek çubuklarını nasıl kullanacağını öğretmek konusunda ısrar etti, ilk başta bu kadar zor olsa da, onlarla yemek yerken diğerlerine engelini her zaman açıklamak zorunda kalmayacaktı. “Fiziksel engelinden utanmasını istemedim” dedi. “Birçok alanda diğerlerinden daha az yetenekli olduğu için, onun beklentileri onun daha fazla çalışmasını sağlamak için daha yüksek.” 

Bay Ding, 2011 yılında Pekin Üniversitesi mühendislik okulundan çevre bilimleri diplomasını aldı. Aynı yıl, üniversitenin uluslararası hukuk okulunda ikinci bir lisans programına kaydoldu. 2016 yılında, iki yıl çalıştıktan sonra Bay Ding, Harvard Hukuk Fakültesi'ne kabul edildi. Xinhua, Bay Ding'in sözlerini şöyle aktardı: “Harvard'a başvurmayı hayal etmeye hiç cesaret edemedim. Annem beni denemeye teşvik etmekten asla vazgeçmemişti. Ne zaman bir şüphe duysam, beni ileri götürürdü” dedi.

Annesini "manevi akıl hocası" olarak anlatan Bay Ding, Harvard'ın kendisine okul ücretlerinin yüzde 75'ini kapsayan bir burs vermesine rağmen, kalan miktarın annesi için küçük bir yük olmadığını söyledi.

"29 yaşında, hala anneme bağımlıyım. Umarım yakında daha başarılı ve kendine güvenen biri olacağım, bu yüzden daha iyi bir yaşama sahip olabilir" dedi.

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.