Güncel
news-details
Spor

Tokyo 2020 Paralimpik Yarışması Programını Açıkladı

Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarının Tokyo Organizasyon Komitesi (Tokyo 2020) bugün, Uluslararası Paralimpik Komite (IPC) tarafından onaylandıktan sonra Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları için 1. seansın müsabaka programını açıkladı.

Tokyo'daki Paralimpik Oyunlar şimdiye kadar düzenlenen en büyük ve en heyecan verici olacak. Açılış Töreninin ertesi günü, 25 Ağustos - 6 Eylül tarihleri arasında sadece 12 gün içerisinde, rekor 4.402 sporcunun yer aldığı 22 spor ve 540 yarışmaya katılacak. En popüler sporlar Oyunlar boyunca yayılır, böylece seyirciler baştan sona dramatik yükseklerin ve alçakların keyfini çıkarabilir. Genel olarak, etkinlikler planlanmıştır, böylece aileler ve diğer birçok insan için daha erişilebilirdirler. Ek olarak, Oyunlarda sporcu şartlandırmanın önceliklendirilmesi için sabahın erken saatlerinde maraton ve triatlon yarışları düzenlenecektir.

Tokyo 2020, sporcunun tecrübesini ve refahını, çeşitli uluslararası federasyonların teknik kurallarını ve yönetmeliklerini, cinsiyet dengesini, Japonya'daki bireysel sporların popülerliğini, operasyonel düşünceleri, dünyayı ve global TV izleyicisini dikkate alarak programı derlerken bütünsel bir yaklaşım benimsedi.

Japonya sakinleri için Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları bilet satış 2019 yaz aylarında başlayacak ve o zamana kadar yayınlanacak tüm 540 madalya olayları 3 için güncellenmiş bir program için planlar var. Bugün onaylanan yarışma programı, daha sonraki düzenlemelerden sonra değişebilir.

Açılış Töreni'nden bir gün sonra, 26 Ağustos'ta yedi spor müsabakası başlayacak: bisiklet (parkur), kaleci, yüzme, masa tenisi, tekerlekli sandalye basketbolu, tekerlekli sandalye eskrim ve tekerlekli sandalye ragbi. En popüler sporlardan biri olan atletizm (atletizm), her gün 28 Ağustos - 5 Eylül tarihleri arasında Olimpiyat Stadyumu'nu canlandıracak.

Bir diğer popüler spor olan boccia, 29 Ağustos - 5 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. IPC'nin yüksek desteğe ihtiyaç duyan sporculara yönelik fırsatları artırmaya yönelik girişiminin bir parçası olarak, Rio 2016 Paralimpik Oyunları'nı toplam 116'ya yükseltmesinden bu yana, sporcuların sporcu sayısı 6'ya yükseldi.

29 ve 30 Ağustos sabahı, henüz Paralimpik Oyunların tarihindeki en kentsel parkurunda triatlon yapılacaktır. Yarış, Tokyo Körfezi'nin yanındaki Odaiba semtinde koşulacak ve sporcuların Tokyo'nun gökdelenlerinin fantastik bir zemini önünde yarışmasına izin verecek.

Oyunların orta safhası sırasında, açılış töreninden sonra ilk Pazar günü saat 18.00'den (JST) yapılacak olan tekerlekli sandalye rugby finali olacak. Rio 2016 altın madalyası Avustralya takımını yenen ve bu yıl dünya şampiyonu olan Japonya takımı için artan beklentiler var. Tekerlekli sandalye rugby finali ve diğer takım sporları finalleri, oyunların sonunda geleneksel olarak oynanıyordu, ancak Tokyo 2020'de bazılarının gelmesi için heyecan yaratmak için ortada olması planlanıyor.

Bisiklet yolu 1 Eylül'de başlayacak. Kurslar sınıftan sınıfa biraz değişecektir, ancak hepsi Fuji ikonik Fuji'nin eteklerine yakın olan Fuji Speedway motor yarış pistinde başlayacak ve bitecektir. Tüm kurslar bir dizi degradeye ve yokuş aşağı bölümlere sahiptir ve bazı muhteşem yarışmalar sunması muhtemeldir.

Paralimpik spor programına ilk kez eklenen Badminton ve Taekwondo, oyunların ikinci yarısında yapılacak. Badminton 2 - 6 Eylül tarihleri ​​arasında Tokyo 1964 Oyunlarından kalma eski bir mekan olan Yoyogi Ulusal Stadyumu'nda ve Chiba'daki Makuhari Messe'de 3 ila 5 Eylül arasında tekvando müsabakalarında oynanacak.

Oyunların ikinci yarısında çeşitli sporlar için yarı finaller ve finaller düzenlenecek ve oyunların sonuna kadar birçok heyecan verici aksiyon alınacaktır.

Tekerlekli sandalye tenisinin finalleri 4 ve 5 Eylül'de olacak. Tekerlekli sandalye basketbolu, Oyunların son yüksek puanlarından biri olacaktır. Kadın ve erkek finalleri sırasıyla 5 Eylül ve 6 Eylül'de oynanacak.

Oyunların final gününde erkekler ve kadınlar maratonu yapılacaktır. Etkinlik, sandalyelerini saatte 40 km hıza kadar çekebilen güçlü yapılı tekerlekli sandalye yarışçılarının yanı sıra görme engelli koşucular ve kılavuzları arasında sergilenen ekip çalışmasına da sahiptir.

Koşucular, yaklaşık 35 milyonluk nüfusuyla dünyanın en büyük metropol bölgesi olan Tokyo'nun kalbinden geçecekler - başkentin en ikonik yerlerinden bazıları arasında yarışarak, sporcular için unutulmaz bir deneyim, hem de rota boyunca seyirciler için ve dünyadaki ekranlarında izliyorlar.

Paralimpik Yarışma Takvimi

1 - Seansa göre müsabaka programı, her bir seansın başlangıç ​​ve bitiş zamanlarını özetlemektedir ve değişime tabidir. Etkinlikle daha ayrıntılı zaman çizelgesi, belirli olayların bireysel zamanlarını belirleyecektir.
Her bir oturumda yer alacak (örneğin ısı, yarı final, final, sınıflandırma eşleşmeleri).
2 - Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları için sporcuların sayısı üzerine bir şapka. Katılacak gerçek sayıdaki sporcudan farklı olabilir.
3 - Yarışmaya göre yarışma programı, her bir oturumdaki her etkinliğin başlangıç ​​ve bitiş zamanlarını gösterir.

Tokyo 2020 Başkanı Yoshiro Mori, “Dünyanın dört bir yanından gelen 4.400 Paralimpiklerin rekoru arasındaki 12 günlük şiddetli rekabete ilişkin program çerçevelendi. Oyunların uzunluğu boyunca dengeli bir şekilde yayılan 22 spor, seyircilerin baştan sona dramatik yükseklere ve alçaklara sahip olmalarını sağlıyor. Şu andan itibaren dünyanın dört bir yanından gelen insanların Oyunları dört gözle beklemelerini istiyorum.

“Oyunların dramını yaratmak için sınırlarını zorlayan Paralimpiyanların yüksek performanslarıyla sahada güçlü bir sportif gösterinin izlenmesinin, birçok insanın gönlüne ulaşan bir deneyim olacağına inanıyoruz.

“IPC ve IF'ler de dahil olmak üzere, rekabet programının koordinasyonunda uzun bir süredir yer alanlara teşekkür etmek istiyorum. Tokyo 2020, Oyunlar için yeni hazırlıklar üzerinde çalışmaya devam edecek.”

Kaynak : https://tokyo2020.org/en/news/notice/20181019-01.html

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.