Güncel
news-details
Paralimpik Sporlar

Tekerlekli Sandalye Basketbolu

Yaralı savaş gazileri için rehabilitasyon faaliyeti olarak geliştirilen Tekerlekli Basketbol, ​​şu anda en popüler Paralimpik sporlardan biridir.

Genel Bakış

1940'larda ABD'de iki savaş gazisi hastanesinde ve Paralimpik Oyunların kurucusu Sir Ludwig Guttman'ın gözetiminde İngiltere'de Stoke Mandeville Hastanesi'nde Tekerlekli Sandalye Basketbolu oynanmıştır.

Şimdi, Tekerlekli Sandalye Basketbolu dünya çapında 100'den fazla ülkede oynanır. 1960’lı yılların ilk Paralimpik Oyunlarında yer aldı ve o zamandan beri programda kaldı. Tel Aviv 1968 Oyunları'nda bir kadın yarışması eklendi.

Tekerlekli sandalye basketbolunun kuralları basketbola çok benzer. Saha aynı büyüklükte, sepet aynı yüksekliktedir ve puanlama aynıdır: açık oyundan düzenli bir atış için iki puan, her başarılı serbest atış için bir puan ve mesafeden bir atış için üç puan (6.75m. sepet). Oyuncular, topla ya da top sürme ile topu mahkemenin etrafında hareket ettirirler ve seyahat için cezalandırılmamaları için her iki tekerleğin tekerlerini sandalyelerine atmak ya da fırlatmak zorundadırlar.

Farklı engelli sporcular Tekerlekli Sandalye Basketbolunda birlikte yarışırlar. Her oyuncuya, en düşük fiziksel işlevli ('düşük-işaretli') bir oyuncu için en fiziksel işlev için ('yüksek-işaretli') 4,5'e kadar, işlevsel yeteneklerine göre bir nokta değeri atanır. Her takımda 12 oyuncu, sahada en fazla beş oyuncu vardır. Sahada belirtilenlerin toplamda belli bir asgari puana sahip olması gerekir - 14 - . Bir maç onar dakikalık 4 periyod şeklinde sürer ve skorlar eşitse uzatmalara gidilir.

Üst düzey oyuncular, üst düzey müsabaka dönemlerinde altı ay kadar sürebilecek özel olarak tasarlanmış sandalyeler kullanırlar, bu da her maçın yoğunluğudur.

Uluslararası Federasyon: Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu(Yeni bir pencerede aç)

Etkinlik programı

  • Takım Turnuvası (Erkekler / Kadınlar)

Çekim becerileri ve akıllı taktikler

Tekerlekli sandalye basketbolcular

Tekerlekli Sandalye Basketbolu Normal Basketbol'dan çok sayıda taktik uyguladı ve onları oturmuş oyun için uyarladı. Temel bir manevra, çekim yaparken bir müttefike yardım etmek için savunmacı bir rakibi taramak ve engellemek. Bu taktik tekerlekli sandalyede yönünü değiştirmek için gereken geniş alan nedeniyle Tekerlekli Sandalye Basketbolunda çok etkilidir. Pratikte bunun bir örneği, bir oyuncunun bir rakibin ('seçim') taranmasıyla yaratılan uzaya ('rulo') hızlı bir şekilde hareket ettiği bir atış için bir kombinasyon oyunu olan 'çekme ve yuvarlama' dır.

Aynı zamanda "arkadan çekme" tekniği de sıkça kullanılır, yüksek-işaretli bir takım arkadaşı arka sahada taranır ve hareket edemez, böylece bir savunma oyuncusu saldırıya geçer. Hızla saldırı moduna geçme ve çekim için takım arkadaşlıklarını kurma konusunda önemli bir oyundur. Tekerlekli sandalye basketbolunda anahtar bir strateji, bir düşük işaretçinin karşıt bir yüksek işaretçiyi durdurduğu bir uyumsuzluk yaratmaktır.

Vücudun alt yarısı ile zıplayamadan veya tepki vermeden, her oyuncunun güçlü atış becerileri ve kol gücü geliştirmesi gerekir. Bazı Tekerlekli Sandalye Basketbolcularının üç puanlı gol atma yeteneği, zafer ve yenilgi arasındaki fark olabilir.

Yüksekleri hedeflemek

Tekerlekli sandalye basketbolcular

Tekerlekli Sandalye Basketbolu son derece rekabetçi bir spor haline geldi: Alman, İspanyol ve İtalyan ligleri, profesyonel kontratlar konusunda birçok uluslararası oyuncuyu içerirken, Birleşik Devletler bir üniversite ligine sahip. Bunlar, pek çok ülkede basketbolun tüm biçimlerindeki popülaritesi ile desteklenmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Kanada'dan erkek takımlar uzun süredir Olimpiyat yarışmasında ana yarışmacılar olmuştur. ABD, Rio 2016'da altın madalya aldı, ancak gümüş, İspanya’ya, Büyük Britanya’ya bronz ve Türkiye’ye dördüncü sırayı aldı.

En büyük oyunculardan biri, 1998'de Kanada'yı ilk kez temsil eden ve ekibinin Sydney 2000 ve Atina 2004'te altın madalyasına yardım eden Patrick Anderson oldu. Londra 2012'de aynı işi yapmak için emekliliğinden çıktı.

Kadın oyununda, Avrupa ve Kuzey Amerika da hakim. Rio 2016'da Amerika Birleşik Devletleri altın aldı, Almanya gümüşü ve Hollanda bronzla birlikte gitti. Kanada ve Avustralya'nın da Ariake Arena'da heyecan verici bir turnuva olacağından emin olma konusunda emelleri olacak.

Kaynak : https://tokyo2020.org/en/games/sport/paralympic/wheelchair-basketball/

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.