Güncel
news-details
Paralimpik Sporlar

Triatlon (Triathlon)

Genel Bakış

Triatlonda, sporcular yüzme, bisiklete binme ve koşma olarak ardışık olaylarda yarışırlar. Paralimpik triatlonda, sporcuların işlev bozukluğunun türüne ve derecesine göre destekleyici ekipmanların kullanımı ve aletlerin modifikasyonuna izin verilir. Kuralların setleri, farklı bozulmalara sahip para-triatletlerin güvenliğinin yanı sıra, yarışmanın mümkün olduğunca adil olmasını sağlamak için oluşturulmuştur. Para-triatlondaki üç olay 0.75km yüzmek, 20 km'lik bir döngü ve 5km'lik bir çalışmadır (toplam mesafe 25.75km, Olimpik triatlonun yarısıdır).

Etkinlik Programı

  • PTWC (Erkek / Kadın)
  • Pts2 (Kadınlar)
  • PTS4 (Erkekler)
  • PTS5 (Erkek / Kadın)
  • PTVI (Erkek / Kadın)

Paralimpik Triatlon Bireysel Haritası (Erkekler / Kadınlar)

harita

Tarihçe

Triatlonda, hem yetenekli hem de engelli sporcular çevre izin verirse aynı yarışta yarışabilirler. Bozukluğa sahip birkaç triatlet, yarışmacılarla birlikte yarışmayı tamamladı. 1980'lerde triatlonun doğumundan kısa bir süre sonra, engelli sporcular, güçlü gövdeli meslektaşlarıyla birlikte triatlonda yarışmanın zorluğunu üstlendiler. Triatlon Paralimpik Oyunları'nı 2016'da Rio de Janeiro'da yaptı.

Uygun değer düşüklüğü

Ekstremite eksikliği (tekerlekli sandalye) (durma pozisyonu) 
Görme bozukluğu 
Rio 2016 Paralimpiklerinden

Tokyo Büyükşehir Hükümeti Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Hazırlık Bürosunun izniyle (Ocak 2016 itibariyle)

Rekabet Mekanları

Odaiba Deniz Parkı

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.